Breaking News

ВЕСТИ

Министерот Бесими на состанок на Конституенцата на ММФ и СБ во Црна Гора

Министерот Бесими ќе учествува на панел дискусијата на тема „Стремеж за економска стабилност/Фискална консолидација и затегнување на монетарната политика – кој е оптималниот микс на политики? На темата ќе дебатираат гувернерите  на централните банки на Молдавија, Ерменија и Романија, а обраќања ќе имаат и Клас Кнот претседател на Банката на …

Повеќе »

МВР: 137 сообраќајни прекршоци во Скопје, 40 за брзо возење

Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден  продолжи со контролите во областа на сообраќајот, при што на територија на град Скопје изречени се вкупно 137 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 40 санкции, 22 мерки за возење без возачка дозвола, 13 санкции за возење …

Повеќе »

Премиерот Ковачевски ќе се обрати на пуштање во употреба на магистралниот пат Куманово – Страцин

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски ќе се обрати денеска на пуштање во употреба на магистралниот пат Куманово – Страцин. Како што соопштија од владината прес -служба, на настанот обраќања ќе имаат и министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на Јавното претпријатие за државни …

Повеќе »

Продолжува кампањата против корупцијата „Бидете херои на чесноста“

Предавања во рамки на промотивната кампања за борба против корупцијата „Бидете херои на чесноста“ ќе се одржат денеска основните училишта „Браќа Рамиз – Хамид” во Општина Шуто Оризари и „Војдан Чернодрински“ во Општина Карпош, со учество на Билјана Ивановска, претседателка на Државна комисија за спречување на корупција.  Преку кампањата учениците …

Повеќе »

Министерот Спасовски во посета на Одделот на воздухопловни единици

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски со дел од раководството на МВР денеска ќего посетат Одделот за воздухопловни единици во седиштето на Хеликоптерската единица за полициски намени во Идризово. Како што најави МВР, министерот Спасовски ќе има состанок со раководството на Одделот за воздухопловни единици, по што следи разгледување на …

Повеќе »

Скопје домаќин на пролетниот состанок на Гамингер иницијативата

Организацијата на резервните офицери на Република Северна Македонија, од денеска до 28 мај ќе биде домаќин на пролетниот состанок Гаминг 1, на Гамингер иницијативата (ГИ) – здружение на офицери во резерва од државава, како и од Германија, Швајцарија, Италија, Хрватска, Унгарија, Чешка, Словенија, Словачка и Полска. На свеченото отворање на …

Повеќе »

НАЈАВА Прва конференција за наука за материјали на МАНУ

Македонската академија на науките и уметностите и Истражувачкиот центар за животна средина и материјали, ја организираат Првата конференција за наука за материјали која ќе се одржи од денеска до 27 мај во Амфитеатарот на МАНУ, со почеток од 9 часот. Како што соопшти МАНУ, воведни обраќања на научниот собир ќе …

Повеќе »

Презентација на платформата „Мое здравје“

Министерството за здравство денеска ќе ја презентира платформата „Мое здравје“ која, како што најави, ќе им овозможи на сите граѓани да имаат лесен пристап и увид во личните здравствени податоци.    -Апликацијата вклучува едукативен и интерактивен пристап кон здравственото досие на секој корисник и дава можност да се има увид …

Повеќе »

Законот за академија за судии и јавни обвинители на Комисијата за европски прашања

Собраниската Комисија за европски прашања денеска ќе ја продолжи 54. седница на која на дневен ред е останат само Предлог на закон за академија за судии и јавни обвинители, по скратена постапка.  Останатите точки на дневен ред за кои заврши амандманската расправа беа петте закони поврзани со коридорите 8 и …

Повеќе »

Шефот на дипломатијата и претседавачот со ОБСЕ Османи во посета на Србија

Реформската агенда на Србија, партнерството на земјата со ОБСЕ и помошта што ѝ ја дава Мисијата на ОБСЕ во Србија за реализирање на овие процеси ќе бидат главните теми на дводневната посета на претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи, Бујар Османи на Белград. Како што соопшти МНР, Османи, …

Повеќе »