Breaking News

ВЕСТИ

Пораки од Берлин – уставните измени се неопходни и тие не смеат да станат политичко јаболко на раздорот меѓу партиите

Шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок вчера од Скопје порача дека е неопходно да се направат уставни измени со цел официјално да започнат преговорите за членство. Таа нагласи дека ако не сакаме сите млади да заминат во Европа, тогаш Европа треба да ја донесеме овде. Бербок рече дека разбира оти …

Повеќе »

Младите лекари во Британија најавија четиридневен штрајк од 11 април, бидејќи не добиле подобра понуда за зголемување на нивните плати

Синдикатот кој ги претставува младите лекари во Велика Британија денеска најави дека ќе одржат четиридневен штрајк, почнувајќи од 11 април, бидејќи Владата не дала нова подобра понуда за зголемување на нивните плати. Во соопштението на синдикатот се наведува дека младите лекари ќе штрајкуваат се додека не бида платени „толку колку …

Повеќе »

Шукова: На државата и е потребна сеопфатна законска рамка дизајнирана во согласност со ЕУ законодавството за клима

На Република Северна Македонија првично и е потребна сеопфатна законска рамка дизајнирана во согласност со законодавството за клима на Европската Унија со која ќе се обезбеди солидна законска основа за стратешко планирање и креирање политики во согласност со рамката на политиките на ЕУ за клима и енергија со перспектива до …

Повеќе »

Ковачевски: На сите институции во државата е да ја унапредат борбата против корупцијата

Сите извештаи за корупцијата во земјава, меѓу кои и последниот Извештај на Стејт департментот, децидно во одредени области го потенцираат напредок и ги истакнуваат области во кои што државата треба да работи. На сите институции во државата останува да го унапредат работењето во борбата со корупцијата, истакна денеска премиерот Димитар …

Повеќе »

Најбрзиот пат кон ЕУ напредокот во реформите, повици за вклученост во процесите од сите партии

Пристапувањето во Европската унија мора да биде процес во кој има согласност меѓу сите политички партии, и од власта и од опозицијата, а најбрзиот пат кон Унијата се напредок во реформите, уставните измени се суверена одлука на државата, порачуваат претставниците на ЕУ. Од Владата, пак, порака дека одговорност за овозможување …

Повеќе »

Германската министерка за надворешни работи Бербок во Скопје

Министерката за надворешни работи на Сојузна Република Германија Аналена Бербок денеска ќе престојува во официјална посета на Северна Македонија на покана на нејзиниот колега шефот на дипломатијата Бујар Османи. Во тек на првата посета на државава Бербок ќе биде примена и од претседателот Стево Пендаровски, претседателот на Собранието Талат Џафери, …

Повеќе »

Годишна конференција на Виенската иницијатива – еден од најголемите собири во областа на финансиите во Европа

Народната банка денеска и утре ќе биде домаќин на годишниот форум на Виенската иницијатива, еден од најголемите настани во регионот од областа на финансиите. Настанот се одржува во Скопје, а поздравни обраќања ќе имаат гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска и гувернерот на Хрватска Народна банка Борис Вујчиќ. Настанот првпат …

Повеќе »

Седница на Уставниот суд

Три иницијативи за оценување на уставност и законитост и едно барање за заштита на слободи и права се на дневен ред на 10. седница на Уставниот суд, закажана за денеска со почеток од 9:30 часот. Во продолжение дневниот ред: 1. Реферат У.бр.100/2022 Оспорени одредби: Член 35 став 1 во деловите …

Повеќе »

Форум на жени лидери од Југоисточна Европа за добро владеење и антикорупција

Настан за промоција на Форум на жени лидери од Југоисточна Европа за добро владеење и антикорупција, инициран од вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, и поддржан од UN WOMEN, RAI и UNODC ќе се одржи денеска во Скопје. Како што информираат од Владата, целта на форумот е …

Повеќе »

Почна Рамазан, светиот месец на постот во исламот

Рамазан, светиот исламски месец на постот, започна синоќа, поради што муслиманите ќе се воздржуваат од храна и пиење од изгрејсонце до зајдисонце во следните 30 дена. Верниците ќе се молат во одредено време за нивно физичко и душевно прочистување, ќе го читаат Куранот и ќе донираат средства во добротворни цели, …

Повеќе »