ВЕСТИ

Меркел го покани Бајден во посета на Германија

Германската канцеларка Ангела Меркел, синоќа, за време на нејзиниот прв телефонски разговор по стапувањето на должноста, го покани новиот американски претседател Џо Бајден да ја посети Германија „веднаш штом пандемијата тоа ќе го дозволи”, изјави портпарол на германската владата, цитиран од Дојче веле. Лидерката, која ќе се повлече од функцијата …

Повеќе »

Националната стратегија за спречување на корупцијата и судирот на интереси пред пратениците

Собранието на Република Северна Македонија денеска ќе ја одржи 32-та седница на чиј дневен ред е Предлог-законот за спречување и заштита од насилството врз жените и семејно насилството, во второ читање. Пратениците ќе расправаат и по Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за посебните права на припадниците на …

Повеќе »

Филипче: Се разгледува можност за набавка и на кинески вакцини

Здравствените власти во земјава сериозно ја разгледуваат можноста за набавка на вакцините против ковид-19 на кинеските производители „Синовак” и „Синофарм”, потврди министерот за здравство Венко Филипче во интервју за емисијата „360 степени” на ТВ Алсат. Со помош на кинеската амбасада во земјава веќе се остварени контакти со тамошните производители на …

Повеќе »

Ентони Блинкен номиниран за државен секретар на САД

Одделението на американскиот Сенат за надворешни работи ја одобри номинацијата на Ентони Блинкен, кого новоизбраниот претседател Џо Бајден го предложи за државен секретар. Како што пренесуваат странските агенции, Одделението гласаше 15:3 за номинацијата, со што е отворен патот Блинкен да биде изгласан во Сенатот оваа недела и официјално како нов …

Повеќе »

Од Брисел нема конкретен рок за пристигање на вакцините, бројот на оздравени поголем од новодијагностицираните

Кога ќе пристигнат вакцините во земјава, вицепремиерот Никола Димитров и министерот за надворешни работи Бујар Османи вчера во Брисел не добија конкретен рок, но на средба со еврокомесарот за управување со кризи побараа ЕУ што е можно поскоро да обезбеди вакцини за регионот за кои веќе се издвоени 70 милиони …

Повеќе »

МОН и Средношколски сојуз остануваат на своите ставови за државната матура

Средношколски сојуз не отстапува од барањето државната матура да има испити по два предмета (мајчин јазик и предмет од областа која матурантот планира да ја студира), ниту Министерството за образование и наука од ставот дека нов концепт за матурата е можен за идната учебна година. Министерката Мила Царовска е категорична …

Повеќе »

Заладување и снег

Времето во земјава денеска ќе биде облачно со повремени врнежи кои на планините и на повисоките места ќе бидат од снег, а попладне ќе преминат во снег и на повеќето пониски места, но ќе слабеат по интензитет. Особено попладне и кон крајот на денот ќе дува силен северен ветер, што …

Повеќе »

Седници на пет собраниски комисии

Во Собранието на Република Северна Македонија денеска седници ќе одржат комисиите за финансирање и буџет, за култура, за земјоделство, шумарство и водостопанство, образование, наука и спорт и Законодавно-правната комисија. На седницата на Комисијата за финансирање и буџет ќе се расправа по Предлог на закон за дополнување на Законот за финансиска …

Повеќе »

Пендаровски: Бугарските „тврди позиции” ќе останат и по изборите во април

Претседателот Стево Пендаровски не очекува промена на позициите на Софија кон Скопје и по изборите во Бугарија на 4 април. Во синоќешното интервју за ТВ Клан, шефот на државата рече дека за жал вестите од Бугарија зборуваат за „тврд став и на опозицијата и на власта во однос на нашата …

Повеќе »