ВЕСТИ

Австрија: Третиот „локдаун“ ќе ја чини трговијата милијарди евра

Третиот „локдаун“ на Австрија до 18 јануари ќе ја чини австриската трговија милијарди евра обрт повторно, предупредуваат истражувачите од Универзитетот Јоханес Кеплер (ЈКУ) во Линц.Тие очекуваат загуба на промет од околу 1,9 милиони евра бруто.Првиот локдаун, напролет, според истражувањата донесе трговски загуби од 3,8 милијарди евра, а вториот локдаун во …

Повеќе »

Пронајдено телото на мажот што вчера исчезна во Дренска Река

Пронајдено е телото на мажот што вчера исчезна во Дренска Река, за МИА потврдија од полицијата. Засега не можеа да дадат повеќе детали за случајот. Медицинска екипа на лице место треба да ја утврди состојбата. Мештанин на селото Дрен за МИА рече дека цела вечер полиција, мештани и други луѓе …

Повеќе »

МТСП: Од денеска почнува етапната исплата на декемвриските пензии

Oд денеска  28.12.2020 година, (понеделник) почнува етапната исплата на декемвриските  пензии. Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно, со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот КОВИД-19.  Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на …

Повеќе »

Армијата се зајакнува со уште 200 професионални војници

Нови 200 професионални војници од денеска се приклучуваат во редовите на Армијата на Република Северна Македонија. Новите војници денеска на свеченост во касарната „Илинден” ќе ги поздрави министерката за одбрана Радмила Шекеринска. Со приемот на новите 200 професионални војници, вкупната бројка на новопримени во изминативе три години е 830 лица.са/ Скопје, 28 …

Повеќе »

Се намалува бројот на нови случаи со Ковид-19, остануваат апелите за почитување на мерките

Последниве денови полека се намалува бројката на новодијагностицирани случаи позитивни на коронавирус, но и бројот на лица кои се на болнично лекување. Се регистрираат и голем број оздравени лица, често пати повеќе од бројката на новозаразени. Но, сепак, и покрај ваквата тенденција на благо смирување на пандемијата, речиси секојдневно се …

Повеќе »

Седници на шест собраниски комисии

Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат комисиите за одбрана и безбедност, за надворешна политика, за локална самоуправа, за транспорт врски и екологија, за финансирање и буџет и Законодавно-правната комисија. На дневен ред на Комисијата за одбрана и безбедност, межу другото, ќе се расправа за Предлог – закон за …

Повеќе »

Пратениците треба да ја продолжат расправата за законот за решавање на спорот на Владата со Макпетрол

Собранието денеска треба да ја продолжи расправата по Предлог законот за решавање на спорот помеѓу Владата на Република Северна Македонија и Макпетрол АД Скопје по пат на спогодба, по скратена постапка. Пратениците по оваа точка расправаа во петокот и ноќта меѓу петок и сабота, по што во раните утрински часови …

Повеќе »

Советот за реформи треба да ја потврди методологијата за прочистување на правосудството

Советот за реформи во судството денеска треба да ја потврди методологијата за прочистување на правосудството. Овој поцес, како што најави министерот за правда Бојан Маричиќ на прес-конференцијата по повод 100 дена Влада, е примарен за враќањето на довербата на граѓаните во системот. -Долги судски рочишта, безброј одложувања, неефикасни постапки. Токму затоа …

Повеќе »

Вакцината против коронавирусот ја примија многу лекари, епидемиолози и политичари

Веднаш откако фармацевтските компании по одобрувањето на вакцината против Коовид-19 почнаа со првите испораки ширум светот, вакцината ја примија многу лекари, епидемиолози и политичари. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се вакцинираше против коронавирусот во директен телевизиски пренос, станувајќи првиот Израелец и еден од првите светски лидери кои ја примија вакцината против …

Повеќе »