Breaking News

ВЕСТИ

Изминатото деноноќие произведени 15.107 мегават часови електрична енергија

АД ЕСМ вчера произведе 15.107 магават часови електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и за потребите на училиштата, прехранбената индустрија и другите витални државни субјекти. Како што информираат денеска од Владата, во термоелектраните произведени се 11.773 мегават часови, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк …

Повеќе »

Ѓеорѓијев за МИА: Во штипската Клиничка болница испразнети сто работни места

Недостиг на лекари, медицински персонал, хигиеничари, но и друг стручен кадар е еден од најгорливите проблеми, кој веќе една деценија се провлекува низ македонскиот здравствен систем. Во Клиничката болница-Штип за само еден до два месеци си заминале 30 вработени. Во моментов, болницата работи со сто вработени помалку од предвидената бројка …

Повеќе »

Домбровскис: Можен датум за влез на Бугарија во еврозоната е 1 јануари 2025 година

Можен датум за влез на Бугарија во еврозоната е 1 јануари 2025 година, вели во интервју за НОВА Валдис Домбровскис, извршен потпретседател на Европската комисија (ЕК). Тој е во посета на Бугарија и денеска ќе има средби со бугарскиот претседател Румен Радев, со вршителот на должноста премиер Галаб Донев и …

Повеќе »

Конференција „Антикорупција 2030: Сегашни и идни антикорупциски предизвици“

Институтот за демократија денеска во Скопје организира тркалезна маса „Антикорупција 2030: Сегашни и идни антикорупциски предизвици“. -Целта на конференцијата е презентација и дискусија на форсајт анализа за можните сценарија по кои ќе се развиваат корупцијата и борбата против корупцијата до 2030 година и како институциите да се справат со идните …

Повеќе »

Во 2022 година се забележува значителен интерес за бањскиот туризам во Бугарија, соопшти Министерството за туризам

Во 2022 година се забележува значителен интерес за бањскиот туризам во Бугарија. Според сумираните податоци од Единствениот туристички информативен систем (УСТИ), повеќе од 13 проценти од туристичките регистрации во Бугарија биле во општините Велинград, Хисарија, Сандански, Разлог, Павел Бања, Сапарева Бања, Гармен, Девин, Ќустендил, Варшец, Минерални бањи, Стрелча, Костенец, Долна …

Повеќе »

Грковска – Грегоријан: Одржливиот и инклузивен економски развој приоритет за Северна Македонија

Унапредување на меѓусебната соработка беше главна тема на денешната средба на заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска со постојаниот претставник на УНДП во земјава, Армен Грегоријан. Вицепремиерката Грковска се заблагодари на поддршката што УНДП ја дава, особено во делот на унапредување на ефикасноста …

Повеќе »

Коцарев: Ќе имаме повеќе шанси да бидеме рамноправна членка во ЕУ, ако кажеме не на уставните измени

Земјата треба да чекори по европскиот пат, но достоинствено и ќе има повеќе шанси да биде рамноправна членка во ЕУ ако каже не на уставните измени, истакна денеска во своето експозе претседателот на Македонската академија на науките и уметностите, Љупчо Коцарев на редовното Годишно собрание на највисоката научна и уметничка …

Повеќе »

Филиповска Грашкоска: Податоците во ФЗО се безбедни и биле безбедни за време на хакерскиот напад

Директорката на Фондот за здравствено осигурување Магдалена Филиповска Грашкоска гарантира дека за време на хакерскиот напад на институцијата немало манипулација со матичните броеви на корисниците и дека податоците цело време биле безбедни. – Здравствените и личните податоци се безбедни и граѓаните непречено може да си ги остваруваат сите свои права. …

Повеќе »

Гир: Македонската книжевност има многу да и понуди на Европската Унија

Заштитата и промоцијата на мајчиниот јазик преку литературата беше темата на втората дебата од серијалот „#Culture Talks“, што ја организираше денеска „Европската куќа“ во Скопје. На дебатата, која се одржа по повод Меѓународниот ден на мајчиниот јазик, како што информираат од Министерството за култура, беше истакнато виталното значење на овој …

Повеќе »

Од денеска во функција локомотивата со број 462-002, која била вон употреба повеќе од пет години

Од денеска ќе профункиционира локомотивата со број 462-002, која била вон употреба повеќе од пет години, информираа денеска од ЖРСМ Транспорт АД-Скопје. За поправка на оваа локомотива биле заштедени 500.000 евра, со тоа што, се наведува во соопштението, е извршена потребната поправка со сопствени капацитети што ги поседуваат. -Денеска сме …

Повеќе »