ВЕСТИ

Средби на претседателот Пендаровски за време на учеството на форумот во Израел по повод Меѓународниот ден за сеќавање на Холокаустот

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во рамки на учеството на форумот во Израел по повод Меѓународниот ден за сеќавање на Холокаустот, оствари средби со неколку шефови на држави учесници на форумот. На средбата со претседателот на Република Финска, Саули Нинисто, претседателот Пендаровски се заблагодари за принципиелната поддршка за …

Повеќе »

ССК со признание од Светската Царинска Организација 

Генералниот секретар на Светската Царинска Организација Кунио Микурија, додели признание за придонес кон развојот на Царината на претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска. Признанието го врачи директорот на Царинската управа, Ѓоко Танасоски, во пресрет на Светскиот ден на Царината, кој традиционално секоја година се одбележува на …

Повеќе »

Владата на РСМ донесе одлука за раскинување на договорот за концесија за Охридското езеро со концесионерот „Летница-Белвица“

Владата на Република Северна Македонија донесе одлука за раскинување на договорот за концесија за Охридското езеро со концесионерот „Летница-Белвица“. Причината за оваа одлука е поради утврдените нерегуларности од страна на надлежните институции во работата на сегашниот концесионер. Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски, вчера во Охрид изјави дека …

Повеќе »

47 години од крајот на Виетнамска војна – најапсурдната војна во современата човекова историја

Виетнамската војна или Втората индокинеска војна беше војна помеѓу Северен Виетнам и Јужен Виетнам, поддржан од САД, во периодот од 1965 до 1973 година. Втората индокинеска војна, попозната како Виетнамската војна (на САД), е можеби најапсурдниот настан во современата човекова историја. Виетнамскиот народ претрпе огромни загуби. Повеќе од 5.000.000 жртви, …

Повеќе »

Претставена онлајн платформата „Ново Име”: Секој месец дo 2.500 евра за млади таленти во Македонија

Имаш помеѓу 16 и 30 години и живееш некаде, било каде на територија на Македонија? Поседуваш талент од областа на науката, културата, уметноста или спортот? А сакаш талентот да го претставиш на уверлив начин? Ако одговори потврдно на сите овие прашања, имаме за тебе добра вест! Во прашање е проектот …

Повеќе »

Самоглас – првата платформа за пласирање на аудио книги на македонски јазик

Со желба за промоција на културолошкиот и едукативниот раст во државата, „Самоглас“ е првата платформа за пласирање на аудио книги на македонски јазик. Платформата претставува веб апликација за пристап до аудиотеката (аудио библиотека) која е нов модел за претставување на литературни содржини на македонски јазик. „Самоглас“ овозможува едноставен и брз …

Повеќе »

Вицепремиерката Царовска и заменичката министерка Наумовска во посета на ОЕМУЦ Наум Охридски – Креираме концепт за дуално образование прилагоден на локални услови

Заменичката претседателка на Владата задолжена за економски прашања Мила Царовска, заменичката министерка за образование и наука Елизабета Наумовска и директорот на Делегацијата на германското стопанство Патрик Мартенс го посетија Општинскиот електро-машински центар “Св. Наум Охридски” во Охрид, едно од техничките училишта во кои се спроведува проектот за дуално образование на …

Повеќе »

ИТАЛИЈАНСКО – МАКЕДОНСКАТА СТОПАНСКА КОМОРА ќе се промовира по повод едногодишното работење во Македонија

На 28.01.2020 година во хотел Солун со почеток од 09:30 часот, ИТАЛИЈАНСКО – МАКЕДОНСКАТА СТОПАНСКА КОМОРА ќе се промовира по повод едногодишното работење во Македонија. Италијанскo – македонската стопанска комора во Македонија ги поддржува компаниите веќе една година, успешно ги следи во нивните процеси на интернационализација. Комората организира иницијативи насочени …

Повеќе »

Димковски и Бабовски во Новаци: Создаваме еднакви услови за развој на сите региони на државата со посебен акцент на руралните подрачја

Министерот за земјоделство, шумaрство и водостопанство, Трајан Димковски, заедно со директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски и градоначалникот на општина  Новаци, Љубе Кузмановски, денеска ги посетија локациите кадешто се оваа општина ги реализира  капиталните инвестиции преку мерките од Програмата за рурален развој. Министерот …

Повеќе »