Breaking News

ВЕСТИ

Почна Рамазан, светиот месец на постот во исламот

Рамазан, светиот исламски месец на постот, започна синоќа, поради што муслиманите ќе се воздржуваат од храна и пиење од изгрејсонце до зајдисонце во следните 30 дена. Верниците ќе се молат во одредено време за нивно физичко и душевно прочистување, ќе го читаат Куранот и ќе донираат средства во добротворни цели, …

Повеќе »

Во изминатото деноноќие произведени 15.606 мегават часови електрична енергија

АД ЕСМ вчера произведe 15.606 мегават часови електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални држави субјекти, информираат од Владата. Од вкупно произведената електрична енергија, во термоелектраните биле произведени 10.344 мегават часови, а во хидроелектраните …

Повеќе »

Потпишан Договорот за 70 милиони евра грант од ЕУ за пречистителната станица во Скопје

Третирана вода со врвен квалитет, според европските стандарди и заштеда од протекување до 70 отсто, ќе овозможи пречистителната станица во Скопје што ќе се гради со грант од ЕУ, вреден 70 милиони евра. Договорот за грантот денеска го потпишаа министерот за финансии Фатмир Бесими, заменик претседателката на Европската инвестициска банка …

Повеќе »

Гир: Реформите во правосудството се процес што мора да напредува, потребни се значајни чекори за натамошен напредок

Реформите во правосудството со кои ќе се обезбеди владеење на правото е тековен процес што мора да се движи напред, потребни се значајни чекори за натамошен напредок, порача денеска евроамбасадорот Дејвид Гир по потпишувањето на Договорот за грант од ЕУ со ЕИБ за пречистителната станица за отпадни води во Скопје. …

Повеќе »

МВР и ЗНМ со протокол за безбедност на новинарите на интернет

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска оствари работна средба со работната група на Здружението на новинарите на Македонија, предводена од претседателот на ЗНМ Младен Чадиковски, на која беше промовиран изработениот Протокол за безбедност на новинарите на интернет, со фокус на новинарките. Како резултат на изработката на овој протокол, меѓу …

Повеќе »

Собранието треба да ја продолжи 106. седница

– Собранието денеска треба да ја одржи 106. седница на која на дневен ред се останати уште само неколку точки од дневниот ред. Пратениците не ги разгледале Предлог за избор на судија на Уставниот суд на Република Северна Македонија, Предлог за избор на член на Државниот совет за превенција на …

Повеќе »

Ковачевски: Како што гледам пораката на Ахмети е за зачленување на Северна Македонија во ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска не сакаше да ја коментира изјавата на лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, кој ги повика сите партии на Албанците да се обединат за заеднички фронт на Европа. Одговарајќи на новинарско прашање премиерот рече дека не стравува оти бројот на министри Албанци во …

Повеќе »

Зоран Јовановски именуван за в.д. директор на затворот „Идризово“

Досегашниот директор на Казнено-поправната установа „Идризово“, Шпенд Тахири е разрешен од должноста на денешната владина седница, а на неговото место како в.д. директор е именуван генерал-мајор, магистер Зоран Јовановски. Премиерот Димитар Ковачевски говорејќи за Јовановски на денешната прес-конференција, рече дека се работи за врвен професионалец, кој има богата професионална кариера, …

Повеќе »

Владата го усвои Концептот за дигитална трансформација на општеството

Во насока на интензивирање на активностите за успешна дигитална трансформација на општеството, како предуслов за напредок и во борбата против корупцијата и јакнењето на транспарентноста и доброто управување, Владата на денешната седница го усвои Концептот за дигитална трансформација на општеството. Овој документ, како што информираат од владината Прес-служба, минатиот месец …

Повеќе »