Breaking News

ВЕСТИ

Град Скопје: Пријава против НН лица поради обид за саботажа и уништување на јавен имот

Градот Скопје заедно со општина Карпош денеска поднеле пријава против непознат сторител поради оштетување на јавен имот и саботажа откако на таканаречениот „Железнички Мост“ на булеварот „Васил Чакаларов“, во општина Карпош, во текот на вечерта намерно се исечени и оштетени електрични и комуникациски кабли. -Не сакаме да веруваме дека станува …

Повеќе »

Матурска парада во Скопје

  Околу 400 матуранти од Скопје и 1 500 од другите градови денеска учествуваа на манифестацијата „Матурска парада“ што се одржа на скопскиот плоштад „Македонија“. На манифестацијата имаше учесници и од Словенија, Србија, Словачка, Црна Гора и Унгарија. Во Скопје годинава учествуваат средните училишта „Васил Антевски – Дрен“, „Владо Тасевски“, …

Повеќе »

Бектеши: По направените анализи ќе се носи одлука дали ќе има ново замрзнување на цените на овошјето и зеленчукот

Владата ќе прави анализа за цените на овошјето и зеленчукот и врз основа на тоа ќе донесе одлука дали ќе ја продолжи мерката со замрзнување, истакна денеска министерот за економија Крешник Бектеши. Одговарајќи на новинарски прашња по настанот на кој се одбежела Светскиот ден на метрологијата – 20 мај, тој …

Повеќе »

Бектеши: Пакетот закони за изградба на коридорите 8 и 10 д ќе се усвојат, проектот ќе се реализира

 Пакетот закони за изградба на коридорите 8 и 10 д ќе се усвојат и проектот ќе се реализира, рече денеска министерот за економија Крешник Бектеши. Одговарајќи на новинарски прашања во однос на очекувањата од Државната комисија за спречување корупција да реагира за предложените законски измени, на одбележувањето на Денот на …

Повеќе »

Цаца Николовска: Едногласно усвоен Деловникот, со него дефиниран фокусот на уставните измени согласно европскиот предлог

 Работната група што треба да ја подготви предлог-иницијативата за измени на Уставот денеска едногласно го усвои Деловникот за работа, кој утре или задутре ќе биде објавен на сајтот на Министерството за правда. Претседателката на Работната група, Маргарита Цаца Николовска по завршувањето на состанокот изјави дека оценува оти донеле добар Деловник, …

Повеќе »

Во Комисијата за европски прашања почна расправата за измените на Законот за експропријација

Три амандмани од пратеници од ВМРО-ДПМНЕ се поднесени за предложените измени и дополнувања на Законот за експропријација, дел од пакетот зкаони з аизградбата на коридорите 8 и 10д, за кои денеска почна расправата по скратена постапка во Комисијата за европски прашања, во присуство  и на министерот за финансии Фатмир Бесими. …

Повеќе »

Почна средбата на Ковачевски со лидерите од владината коалиција

Во Клубот на пратеници почна средбата на премиерот Димитар Ковачевски со лидерите од владината коалиција, на која се очекува да ги информира за посетата на САД, искажаната поддршка за земјава и реформите за продолжување на европскиот пат.  На средбата присутни се лидерите на ДУИ Али Ахмети, ЛДП, Моника Зајкова, на …

Повеќе »

Одбележување на Светскиот ден на пчелата 2023: Сите зависиме од опстанокот на пчелите

Во пресрет на Светскиот ден на пчелите, Организацијата за храна и земјоделство при Обединетите Нации (ФАО) ги повикува државите и поединците да направат повеќе напори за да ги заштитат пчелите и другите опрашувачи со цел да се заштитат екосистемите и да се обезбеди сигурност на храната. Пчелите, како што посочуваат …

Повеќе »

Бектеши: Нафтените деривати во државата се со добар квалитет

Нафтените деривари кои се користат во Северна Македонија се со добар квалитет согласно правилникот за течни горива, кој е во согласност со оној на Европската унија. Тоа го посочи денеска министерот за економија Крешник Бектеши на одбележувањето на Денот на метрологијата – 20 мај.  Според ресорниот министер, Бирото за метрологија …

Повеќе »

Во април годишен раст од 8,6 проценти на вкупните депозити и од 6,3 проценти на вкупната кредитна поддршка

Народната банка во април регистрира годишен раст од 8,6 проценти на вкупните депозити и од 6,3 проценти на вкупната кредитна поддршка. Анализирано на годишно ниво, вкупните депозити се зголемени за 8,6 проценти, како резултат на растот на депозитите на двата сектора, со поизразен придонес на секторот домаќинства.   Годишниот пораст …

Повеќе »