ВЕСТИ

ССК: Развоен фонд за изградба и одржување на индустриските зони

Дефицит на стручен кадар, недоволна понуда на локации за изградба на индустриски капацитети и инвестиции во постоечките индустриски зони, како и редовно усогласување на законските прописи како не би се јавувале нелогични толкувања, се трите главни приоритети кои треба системски да се решат со цел зголемување на конкурентноста на компаниите …

Повеќе »

Поранешната сопартијка Куновска му врати на Заев: Еве што му порача!

Познатата актерка Софија Куновска реплицираше на пораката од премиерот Зоран Заев од вчерашната трибина на СДСМ во Струмица. „Ако власта се потрошЕ, Влаата стоо!“, напиша на Фејсбук поранешната пратеничка на СДСМ, како одговор на премиерот Заев, кој пред граѓаните рече: „Ако баклавата е изедена, типсијата стоо (тепсијата стои)! Сè е …

Повеќе »

Николовски: ВМРО-ДПМНЕ не дадоа поддршка на законот за минимална плата од 14.500 денари

Актуелниот министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски на социјалната мрежа Facebook ја обвини опозицијата дека работи против својот народ. Не присуствуваа на седницата во Собрание за да учествуваат и дадат поддршка на законот за минимална плата од 14.500 денари, пишува Николовски. „Денес на виделина излезе целото лицемерие со …

Повеќе »

Претседателот Пендаровски во официјална посета на Република Италија

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, утре – 6 ноември 2019 година, среда, ќе престојува во официјална посета на Република Италија. Претседателот Пендаровски ќе биде примен со највисоки државни и воени почести од страна на претседателот на Република Италија, Серџо Матарела. Двајцата претседатели ќе одржат тет-а-тет средба, по што ќе …

Повеќе »

Непознати сторители запалиле осум контејнери за одлагање смет во Скопје

Во текот на изминатата ноќ непознати сторители запалиле осум контејнери за одлагање смет што беа поставени во населбите Ѓорче Петров и во Ново Лисиче, со што е предизвикана голема материјална штета, а од огнот се оштетени и две возила кои биле паркирани во близина на опожарените садови за отпад. Според …

Повеќе »

Претседателот Пендаровски ги посети општините Тетово и Теарце во рамки на проектот „Лице в лице со Претседателот”

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во рамки на проектот „Лице в лице со Претседателот”, вчера ги посети општините Тетово и Теарце. Во Тетово, претседателот Пендаровски, придружуван од градоначалничката на општина Тетово, Теута Арифи, ја посети Шарената џамија, една од најрепрезентативните обележја на исламската архитектура во Северна Македонија. Пред …

Повеќе »

Пред 11 години САД за првпат добива афроамериканец за претседател

Барак Обама е првиот афроамерикански претседател на САД и првиот афроамериканец воопшто номиниран од големата политичка елита за улогата на претседател. Барак Обама е роден вo Хонолулу, Хаваи на 4 август 1961 година. Татко му, Барак Обама-постариот, е од Кенија, а мајка му е бела Американка од Вичита, Канзас. Тие …

Повеќе »

Најчевска: Има некои работи кои може да бидат направени без да се потроши денар за нивното спроведување

Професорката, активистка и експертка Мирјана Најчевска од областа на човековите права со контроверзен углед, активен борец за промоција и заштита на човековите права на маргинализираните групи на социјалната мрежа Facebook пишува за работи кои може да бидат направени без да се потроши денар за нивното спроведување: „Има некои работи кои …

Повеќе »

Се воведува најнапредна технологија за скрининг на рак на дојка во рана фаза во Клиничката болница Битола

Денеска, во Клиничката болница Битола, Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, Министерот за локална самоуправа Горан Милевски и директорот на Клиничка болница Битола д-р Зоран Лазаров, го пуштија во употреба новиот дигитален мамограф. „Обезбедивме најсофистициран апарат за дијагностика на рак на дојка кој денеска се користи во сите современи …

Повеќе »