Breaking News

ВЕСТИ

Тренчевска: Нема закон или стратешки документ кој не го работиме на транспарентен начин

„Дваесет години сум вработена во Министерството за труд и социјална политика, девет години во приватниот сектор и три години во граѓанскиот сектор. Со цело тоа искуство сметам дека можам да одговорам на предизвиците со кои се соочува Министерството за труд и социјална политика” рече Тренчевска на почетокот од утринското интервју …

Повеќе »

Пендаровски: Прославуваме два големи јубилеи, 100 години од раѓањето на Шопов и 30 години членство во УНЕСКО

Во седиштето на УНЕСКО во Париз, Франција, денеска се одржува целодневна програма во чест на 100-годишнината од раѓањето на великанот на македонската лирика, Ацо Шопов. Настанот е дел од Националната програма „2023 – Година во чест на Ацо Шопов“, што се реализира под покровителство на претседателот Стево Пендаровски. – Прославуваме …

Повеќе »

Во изминатото деноноќие произведени 14.716 мегават часови електрична енергија

АД ЕСМ вчера произведe 14.716 мегават часови електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални државни субјекти, информираат од Владата. При тоа, нагласуваат, во термоелектраните се произведени 9.593, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк …

Повеќе »

Со одлука на Националниот парк Шар Планина се забранува користењето ратраци за скијачки тури

Директорот на Националниот парк „Шар Планина“, Ибрахим Дехари донел одлука со која се забранува организирање на туристички активности – скијачки тури со ратрак на територија на националниот парк. Според образложението во одлуката, мерката се воспоставува заради спречување на оштетувањето и уништувањето на биолошката и пределска разновидност, деградација на почвата и …

Повеќе »

Францускиот амбасадор во Приштина најави последици доколку не се почитуваат договорите од Охрид и Брисел

Францускиот амбасадор во Косово Оливие Геро изјави дека косовскиот премиер Албин Курти и српскиот претседател Александар Вучиќ „ќе ги сносат последиците“ доколку не ги почитуваат договорите што ги постигнаа во Брисел и Охрид. „Внимателно ќе го следиме почитувањето на овие договори. Ќе има последици доколку не се почитуваат овие договори, …

Повеќе »

Костадиновска-Стојчевска во УНЕСКО на чествувањето на 100-годишнината од раѓањето на Ацо Шопов

Во седиштето на УНЕСКО во Париз денеска почнува програмата за чествување на 100-годишнината од раѓањето на великанот на македонската лирика, Ацо Шопов, што е дел од Календарот на важни меѓународни јубилеи поддржани од УНЕСКО. По тој повод, ќе се обратат министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска и претседателот Стево Пендаровски. Како …

Повеќе »

Схинас за МИА: Северна Македонија испорача се, сега е време за следниот чекор – отворање на кластерите, по уставните измени

Процесот на европеизација на Балканот е неповратен, сите земји од регионот, вклучително и Северна Македонија се цврсто на патот кон ЕУ, вели потпретседателот на Европската Комисија, Маргаритис Схинас во изјава за МИА, дадена на маргините на Конференцијата во Солун, посветена на улогата на новинските агенции во објективното информирање и борбата …

Повеќе »

Работилница „Млад франкофонски парламент – едукативна активност – Имам став!’“

Во Собранието денеска ќе се одржи работилница „Млад франкофонски парламент – едукативна активност ‘Имам став!’“. Како што најавуваат од собраниската прес-служба, на работилницата ќе се обратат претседателот на Собранието, Талат Џафери, францускиот амбасадор Сирил Бомгартнер, шефот на Делегацијата на Собранието на Северна Македонија во Парламентарното собрание на Франкофонијата, Абдула Салиу …

Повеќе »

Конференција „30 години македонско-германски дипломатски односи: Билатерална соработка и развојна поддршка со Северна Рајна – Вестфалија” во организација на ПЦПО

Во организација на Претседателскиот центар за политичко образование денеска во Скопје се одржа конференција на тема „30 години македонско-германски дипломатски односи: Билатерална соработка и развојна поддршка со Северна Рајна – Вестфалија”. На отворањето на конференцијата се обратија Натанаел Лимински, министер за федерални, европски и меѓународни прашања и медиуми и шеф …

Повеќе »

Тренчевска: Носењето на нов општ колективен договор е неопходно, ќе даде решение за состојбата на вработените во јавниот сектор

Економскиот социјален совет денеска ја оддржа седмата седница, на која се отвори дискусија за неопходноста од склучување на нов Општ колективен договор и за Предлог законот за систем на плати во јавниот сектор, како точки на оваа седница. Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска како претседавач на Економско …

Повеќе »