Breaking News

ВЕСТИ

Николовски: За првпат ќе има македонски национален штанд на саем во САД

Министерот за земјоделство Љупчо Николовски вечерва изјави дека за прв пат ќе има македонски национален штанд на саем во САД. -Единствени од регионот со Италија и Шпанија учествуваме на саемот Bellavita Chicago. За прв пат имаме македонски национален штанд на саем во Америка. Очекуваме дирекни средби со дистрибутери и потпишување …

Повеќе »

Шаќири: Училишните педагози и психолози да се фокусираат на менталното здравје и добросостојба на учениците

Верувам дека преку професионално ангажирање на сите стручни соработници ќе обезбедиме безбедна клима за работа во училиштата. Важно е вашата работа да е во склад со професијата и да ви се овозможи непречена секојдневна работа за градење на клима за напредување во училиштата. Во овие услови стана видливо дека треба …

Повеќе »

Грковска: Посветено се движиме по реформскиот пат, не смееме да дозволиме пораст на евроскептицизмот

Имаме реформски фронт и силна политичка волја за да се исполнат стратешките приоритети на државата, чија крајна цел е подобар стандард и подобар живот за граѓаните. Но, треба да се потсетиме дека не сите досегашни влади беа вистински реформски настроени и резултат на тоа е што проблемите се таложеа без …

Повеќе »

Здружението „Епл три“ одржа обуки за родово одговорно буџетирање во Општина Чаир

Здружението за напредок, поддршка и одржлив развој на жени „Епл три“ од Скопје, кое го имплементира проектот „Глас и ехо – креирање подобри услови за родово одговорно буџетирање во општина Чаир“, во рамки на ЕУ проектот „Низ женски леќи: покревање на политики и буџетски инициjативи, следење на спроведувањето на локалните …

Повеќе »

Расправата по Предлог-измените на Законот за градење на седница на Комисијата за европски прашања ќе продолжи утре во 12 часот

Собраниската комисија за европски прашања расправата по Предлог-измените на Законот за изменување и дополнување на Законот за градење, по скратена постапка, ќе ја продолжи утре во 12 часот. Заменик-министер за транспорт и врски, Беким Реџепи, рече дека намерата е европските проекти да бидат што поефикасни во нивната реализација. – Да …

Повеќе »

Заврши расправата по предложените измени на Законот за работни односи

Пратениците денеска попладнево ја завршија расправата по Предлог законот за измени на Законот за работните односи, кој е дел од пакетот закони за изградба на коридорите 8 и 10, а гласањето ќе биде дополнително закажано. Во текот на дебатата пратениците од опозицијата беа на ставот дека овие законски измени се …

Повеќе »

Започна изградбата на системот за наводнување Колибари вреден 110 милиони денари

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски заедно со заменик министерката, Вјолца Бериша, државниот секретар Реџаил Исмаили, директорот на Управата за водостопанство Исни Јакупи и градоаначлникот на општина Кичево, Фатмир Дехари денес го означија почетокот од изградбата на системот за наводнување Колибари-Црвивци.  -Една од нашите главни цели како министерство …

Повеќе »

Налепници со „НМК“ ознака наместо промена на регистарски таблички – економично решение со кое ќе се избегнат дополнителни финансиски трошоци за граѓан…

На предлог на Министерството за внатрешни работи, Владата на Република Северна Македонија на вчерашната седница ја усвои Информацијата во врска со потребата од ставање налепници со „НМК“ ознака на регистарските таблички. . Извор: МИА

Повеќе »

Приведен прилепчанец, кај него се пронајдени оружје, муниција, дрога и предмети од кражби

Прилепската полиција го привела 44-годишниот прилепчанец со иницијали Д. С. зашто при претресот на неговиот дом биле пронајдени повеќе предмети за изработување оружје и од извршување кривично дело тешка кражба, како што се: солзавец, шишенца исполнети со течност, разновиден алат и друго. Во викенд-куќата во мариовското село Бешиште, полициските службеници …

Повеќе »

Пендаровски: Ако не бевме во НАТО и не споделувавме информации во тој систем, немаше да можеме да се справиме со руската пропаганда

Претседателот Стево Пендаровски денеска учествуваше на лидерскиот состанок во организација на Белградскиот центар за безбедносна политика, насловен „Руската агресија врз Украина: Нов моментум за проширувањето на EУ?“, при што се осврна на значењето на членството во НАТО и влијанието на руската пропаганда на Балканот. -Ако ние не бевме во НАТО …

Повеќе »