Breaking News

ВЕСТИ

Дел од Припор без вода

 Без вода денеска од 9:30 часот се дел од корисниците од улицата „Христо Татарчев“, крак 21.  Како што соопшти Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ –  Скопје, прекинот е поради дефект на приклучна цевка на улица „Христо Татарчев“ 21/5а.  Водоснабдувањето ќе биде прекинато се до завршување со санација на дефектот. мд/са/Фото: …

Повеќе »

Регионална конференција: „Успешни заедно! Регионални увиди и пристапи за спречување и борба против трговијата со луѓе“ (во живо)

Регионална конференција: „Успешни заедно! Регионални увиди и пристапи за спречување и борба против трговијата со луѓе“ во организација на Региналниот центар на Инцијативата за миграции, азил и бегалци (МАРРИ) и Германското друштво за меѓународна соработка (ГИЗ).   . Извор: МИА

Повеќе »

МТСП: Во тек е етапната исплата на пензии

Во тек е етапната исплата на пензиите за месец мај, информираат од Министерството за труд и социјална политика.  -Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат картички ќе се реализира во четири групи, според висината на пензијата. За пензии со висина до 11. 000 …

Повеќе »

Порталот за квалитет на воздухот http://air.moepp.gov.mk/ привремено вон функција

Министерството за животна средина и просторно планирање информира дека податоците од мониторинг станиците за квалитет на амбиенталниот воздух во Кавадарци, Битола 2, Гостивар и Ректорат во наредните петнаесетина дена нема да бидат достапни на порталот за квалитет на воздухот http://air. moepp. gov. mk/. На овие мерни места ќе се врши …

Повеќе »

МЕФ Енергетски форум 2023 (во живо)

  Отворање на шестото издание на МЕФ Енергетскиот Форум 2023. На настанот во организација на ЗИП Институт, во партнерство со Владата и Делегацијата на ЕУ во Скопје, денеска и утре високи претставници на власта, функционери од регионот, домашни и странски енергетски компании, меѓународни органиазации и граѓански организации ќе дискутураат на …

Повеќе »

МЕФ Енергетски форум 2023 (во живо)

  Отворање на шестото издание на МЕФ Енергетскиот Форум 2023. На настанот во организација на ЗИП Институт, во партнерство со Владата и Делегацијата на ЕУ во Скопје, денеска и утре високи претставници на власта, функционери од регионот, домашни и странски енергетски компании, меѓународни органиазации и граѓански организации ќе дискутураат на …

Повеќе »

Маричиќ во Брисел, продолжува скринингот за третиот Кластер

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ е во дводневна посета на Брисел, каде што продолжува билатералниот скрининг од Кластерот 3, „Конкурентност и инклузивен раст“, соопшти СЕП. Денеска на билатералната скрининг агенда е Поглавјето 26, „Образование и култура“ и Поглавјето 20, на кое збор ќе земат и …

Повеќе »

РЕПОРТАЖА, Грција : Цени и услуги, дождот го “потопи” почетокот на летната сезона!

Со попусти на дел од основните прехранбени производи но со “солени” цени во рестораните соседна Грција, една од најпосетуваните дестинации за македонските граѓани, годинава ќе ги чека туристите, пишува Порталб.мк. Но за разлика од минатите години, оваа сезона , според оценките на дел од грчките угостители не стартуваше со полн ек. На праг …

Повеќе »

Османи во Братислава се сретна со специјалниот пратеник на Франција за Украина, Ејброн и со белоруската опозиционерка, Тихановскаја

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска имаше повеќе средби со учесници на Форумот за безбедност ГлобСек во Братислава, меѓу кои и со Пјер Ејброн, специјален пратеник на Франција за обнова и помош на Украина, од француското Министерство за Европа и надворешни работи. Во фокус на разговорите беше европскиот пристапен …

Повеќе »