ВЕСТИ

Јерг Асмусен: спасувачкиот фонд би можел да затвора и да капитализира банки

Членот на Управниот одбор на европската централна банка Јерг Асмусен изјави дека постојаниот спасувачки фонд за еврозоната – Европскиот механизам за стабилност (ЕМС) – би можел да дејствува како ликвидационен механизам, како и да обезбеди капитал за банките кои се во тешка положба, додека тие исполнуваат одредени услови, објави Bloomberg. …

Повеќе »

Камерон не ја исклучува можноста Велика Британија да ја напушти ЕУ

Велика Британија може да ја напушти ЕУ, изјави за прв пат премиерот Дејвид Камерон, цитиран од британскиот весник “Дејли експрес”. Премиерот јасно стави до знаење дека тој не сака неговата земја да излезе од Унијата, но призна: “За Велика Британија се можни сите насоки за во иднина”.

Повеќе »

Средба на премиерот Груевски со економските промотори

Претседателот на Владата на Република Македонија, г-дин Никола Груевски, вчера навечер (понеделник, 17.12.2012 година) оствари редовна годишна работна средба со економските инвестициски промотори на Република Македонија кои се дел од Агенција за странски инвестиции и промоција на извозот-Инвест Македонија“ . На средбата присуствуваа и министрите Миле Јанакиески, Љупчо Димовски, Ваљон …

Повеќе »

Почина основачот на баркодот

Норман Џозеф Вудланд, творецот на баркодот кој ја револуционизира трговијата на мало, почина на 91-годишна возраст. Имено, Вудланд создал десет зеброви ленти кои се користат за чување на информации, додека си цртал на песок на плажа во Мајами пред 64 години, соопшти неговата ќерка Сузан Вудланд за весникот “рекорд” во …

Повеќе »

Борис Џонсон: Не се потсмевајте на Starbucks!

Градоначалникот на Лондон – Борис Џонсон ги повика британците да не се “исмејуваат” на кафе синџирот Starbucks за одлуката да плати 20 милиони фунти корпоративен данок, пишува BBC. Компанијата, која беше остро критикувана во последните 3 години за тоа што не плаќа никакви даноци на островот, објави претходно овој месец дека …

Повеќе »

Невработеноста падна 0,7 отсто во третото тромесечје и изнесува 30,6 отсто

Стапката на невработеност во третиот квартал од годинава изнесуваше 30,6 отсто и бележи пад во однос на претходниот квартал кога изнесуваше 31,3 отсто. Во првиот квартал невработеноста изнесуваше 31,6 отсто, што значи дека во првите 9 месеци од годинава таа бележи пад од 1 отсто. Активното население во Република Македонија …

Повеќе »

Колку е директорската плата во McDonald’s?

Агенцијата Блумберг пишува за разлуката помеѓу платата на вработените во McDonald’s и директорите во Америка. За конкретен пример отидовме во McDonald’s и таму најдовме соговорник кој работел 20 години за минимална плата. Тајри Џонсон од Чикаго има 44 години и веќе 20 години тој е активен во работата во McDonald’s. …

Повеќе »

Кина го укина прагот од 1 милијарди долари за инвестиции на странски државни фондови

Кинескиот регулатор за монетарна размена го укина ограничувањето од 1 милијарда долари за странски државни инвестициски фондови, централни банки и монетарни власти за инвестирање во кинески средства во рамките на програмата за лиценцирани институционални инвеститори (Qualified Institutional Investor Programme – QFII), изјави Ројтерс. Новите правила, објавени на официјалниот вебсајт на …

Повеќе »