ВЕСТИ

Холандската економија во полоша состојба

Холандската економија е во полоша состојба од претходните проценки, соопшти Централната банка на земјата, пренесува Reuters. Според шестмесечниот извештај економијата се очекува да се намали за 0,6% во однос на растот од очекуваните порано 0,6%. Се очекува растот да се врати во 2014 година со пораст од 1%, што сепак …

Повеќе »

Златото ќе продолжи да поскапува во следните две години

Во 2013 година на светскиот пазар ќе се зголеми потрагата по злато, па неговата просечна цена на една унца се очекува да биде околу 2000 долари, прогнозира водечката американска банка (Bank of America). Најголемата во светот берза за злато e њујоршката и вчера ја затвори седницата при што одреди цена …

Повеќе »

Оли Рен: Европа мора да побрза со реформите

Европа спроведе “видлив” напредок со реформите кои треба да помогнат за постигнување на нов баланс во економијата на еврозоната, но монетарната унија треба да продолжи со овие напори за да се врати довербата, изјави европскиот комесар за економски и монетарни прашања на ЕУ, Оли Рен за британскиот весник Financial Times. …

Повеќе »

Над 150 вработени во „КРОМБЕРГ И ШУБЕРТ“

Еден од најзначајните проекти за развојот на Општина Битола и регионот, најзначајната инвестиција – проектот „Индустриска зона Жабени“ ги донесе очекуваните резултати. Над 150 граѓани веќе работат во фабриката на светски познатиот бренд „Кромберг и Шуберт“, а дел од нив се обучуваат во опремените работилници во СОУ „Таки Даскало“ во …

Повеќе »

Грција ја продолжува операцијата за откуп на долгот

Грција ја продолжи операцијата за откуп на обврзници, соопшти државната агенција за управување со долгот на земјата, пренесоа агенциите. Инвеститорите во грчкиот долг, кои сакаат да се вклучат во операцијата, можат да го сторат до утре во 12 часот по Гринич (14 часот македонско време). Инвеститорите кои веќе се вклучиле …

Повеќе »

Renault-Nissan ја превзема контролата врз производителот на “Лада”

Зделката со “АвтоВАЗ” за 750 милиони долари ќе биде потпишана следната недела. АвтоВАЗ почнува да продава “Лада Грант” во ЕУ во 2013 година. Француската автомобилска компанија Renault и јапонскиот нејзин партнер Nissan ќе платат $ 750 милиони за да добијат ефективна контрола врз производителот на “Лада” – ОАО “АвтоВАЗ”. Зделката …

Повеќе »

Путин официјално даде старт на “Јужен поток”

Симболичното заварување на првата цевка од гасоводот “Јужен поток”, кој ќе носи гас од Русија кон Европа преку Црното Море, се одржа во близина на рускиот град Анапа во Краснодарскиот крај. Рускиот претседател Владимир Путин, кој учествуваше на церемонијата, увери дека при изградбата на гасоводот ќе се почитуваат строгите еколошки …

Повеќе »

Обама побара над 60 милијарди долари за покривање на штетите од Сенди

Американскиот претседател Барак Обама побара од Конгресот да одобри пакет финансиска помош во висина од 60,4 милијарди долари за обнова на североисточното крајбрежје на земјата од штетите направени од ураганот Сенди, пренесе Ројтерс. Предлогот на Обама сепак е далеку од барањата на гувернерите на засегнатите Држави. Властите во Њујорк, Њу …

Повеќе »

Полски компании пред одлука за инвестирање во Македонија

Македонски земјоделски и конзервирани производи, како и македонското вино може да се најдат на полскиот пазар. Од организираните директни состаноци меѓу македонски и полски компании, како и промоциите што ги прави Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот, полските компании покажале најмногу интерес за овие производи, а зголемен број …

Повеќе »