ВЕСТИ

Цените на кафето со 32-месечен врв

Достигнаа највисоките вредности на кафето во последните 32 месеци, поради стравувањата дека сушата во Бразил може да ја влоши жетвата наредната година, пишува Bloomberg. Кафето од видот Арабика со испорака во декември затвори со раст од 6,9% до 2,208 долари (за околу 454 грама). Малку пред тоа, имаше достигнано 2,255, …

Повеќе »

Американец заменува куќа во Детроит за iPhone 6 Plus

Американски државјанин пуштил оглас дека ја заменува двокатната куќа во Детроит за iPhone 6 Plus. Огласот е објавен од локалната агенција за недвижности. Куќата, која располага со три спални, била прогласена за продажба уште во јуни оваа година по цена од 5.000 долари. Бидејќи не е најден купувач, во август …

Повеќе »

Триглав повторно со одличен кредитен рејтинг

Агенцијата за кредитен рејтинг, А.М. Бест, по редовната годишна ревизија, на 03.10.2014 година, на Заваровалница Триглав, повторно и додели бонитетна оцена за финансиска моќ “А-“ (одлично) и бонитетна оцена за кредитна способност како издавач “А-“ (одлично). Бонитетните оценки се одраз на солидната адекаватност на капиталот, прилагодена на ризиците, добрите деловни …

Повеќе »

Ја затвораат последната фабрика за цигари во Велика Британија

Во Велика Британија ќе биде затворена и последната фабрика за производство на цигари и тутун, откако сопственикот Japan Tobacco International (JTI) донесе одлука да го пренесе својот бизнис во Полска и Романија, објави The Financial Times. Се планира фабриката во округот Ходник да биде затворена во периодот од 2016 до …

Повеќе »

Мекдоналдс со прва загуба после 11 години

Популарниит синџир за брза храна Мекдоналдс е на пат да регитрира прва загуба после повеќе од 10 години. Јапонскиот огранок на компанијата предвидува нето загуба од 17 милијарди јени за 2014 година. Слабата продажба се должи делумно на скандалот со безбедноста на храната, поради што клиентите имаат изгубено доверба во …

Повеќе »

Брендот Volkswagen патнички возила испорача 4 560 000 возила од јануари до септември 2014

– Забележан е раст на испораките за 3% од јануари до септември 2014 – Во Кина во првите три квартали испораките за прв пат ја надминаа бројката од два милиони автомобили Volkswagen патнички возила испорача 4,56 милиони возила во првите три квартали од оваа година. Истиот период во 2013 година …

Повеќе »

Првиот кат во Ајфеловата кула веќе има нов изглед

Најпосетуваниот споменик на планетата – Ајфеловата кула во Париз, е со нов изглед по двегодишна поправка. Кулата од 325 метри е збогатена со соларни панели и ветерници генератори, пренесе франс прес. Објектот е реконструиран за 30 милиони евра. Промените го опфаќаат целосно првиот кат, кој досега беше најмалку посетуван. Изграден …

Повеќе »

Утре на отворањето на новиот продажен салон Т-Мобиле со 50 проценти попуст на Самсунг смарт телефоните

9 октомври е посебен ден за корисниците на Т-Mobile. По повод отворањето на новата Телеком продавница во Градскиот Трговски Центар во Скопје, Т- Mobile подготвувa неповторливо изненадување за посетителите. Ако сеуште се двоумите за модел или тарифа, новата еднократна понуда на Т-Мобиле ќе ви помогне во изборот. Имено во четврток …

Повеќе »

Toshiba создаде робот со човечки особини

Toshiba создаде робот, кој личи на човек и може да комуницира. Машината може да ги движи рацете и да комуницира преку јапонскиот знаковен јазик. Компанијата покажа прототип на робот, прецизирајќи дека ќе ја продолжи работата по него. Роботот ги има женските црти на лицето и се нарекува Чихира Аико. Таа …

Повеќе »