Десетте најбогати светски модни брендови


Најдобро платените модни брендови се:

10 . Levi Strauss & Co . Приходи : 4.67 милијарди долари Компанијата која е пионер во ” џинсовата индустрија ” се уште е во топ во модните брендови. Либан Штраус и Џејкоб Дејвис ги измислија фармерките кон крајот на 19 век, а потоа почнале да ги подобруваат моделите. Levi Strauss & Co . забележа годишен приход од околу 5 милијарди долари, што значи дека овој бренд во наредните години нема никакви шанси да исчезне.

9 . Coach INC Приходи: 4.67 милијарди долари. Компанијата е основана во 1941 година. Coach произведува квалитетни кожни производи како чанти. Нејзините производи се познати во нивната издржливост, иако компанијата често беше критикувана за нејзиниот акцент на елитизма.

8.Phillips – Van Heusen Corp. Приходи : 6.04 милијарди долари. Phillips – Van Heusen не е бренд, туку цела галаксија : во прилог на облеката под нејзина сопствена етикета, компанијата произведува производи под брендовите Tommy Hilfiger и Calvin Klein. Во 1919 година добива патент за првата кошула со јака. Овој бизнис на модната марка донесе милијарди профит. Приходите и се околу 6 милијарди долари годишно.

7.Estèe Lauder Приходи: 9.71 милијарди долари Американската компанија со широк спектар на средства е основана во 1946 година. Таа е специјализирана во облека и козметика, а во исто време контролира неколку брендови, вклучувајќи Bobbi Brown, Clinique, MAC и Jo Malone. Во компанијата работат 40 илјади вработени, и приходите за 2013 година достигнаа речиси 10 милијарди долари.

6.Richemont. Приходи : 11.83 милијарди долари Швајцарската компанија која продава рачни часовници, накит, облека и кожа, е основана релативно неодамна – во 80-тите, но е цврсто вградена во горниот сегмент на пазарот. Таа го поседува брендот Cartier, специјализирани во производство на накит за богатите. Друга марка е францускиот производител на луксузна облека Chloé.

5.Christian Dior. Приходи : 11.91 милијарди долари. Денес брендот е дел од најголемата група производители на луксузни стоки LVMH. Dior е познат како производител на козметика и парфеми. Интересно е дека LVMH контролира 42.36 % од акциите и 59.01 % од правата на глас, што го прави конгломератот еден од највлијателните во светот на модата.

4.The Gap Приходи: 15.65 милијарди долари. Слично на Levi Strauss & Co., Gap започна со фармерки. Уште во првата година направи профит од 2 милијарди долари, што за 1969 година беше многу добро. Потоа компанијата го развива своето препознатливо лого во сино квадратче што станува толку популарно, што од 1986 година не се менува ниту еднаш. Единствениот обид завршува со враќање кон класиката. Gap не е само производител на облека. Сега главна предност на компанијата се нејзините корпоративни продавници.

3 . Kering. Приходи : 15.65 милијарди долари. Kering е познат како сопственост следниве марки: Alexander McQueen, Balenciaga, Gucci, Stella McCartney, Puma, Cobra Golf и Volcom. Француската компанија заработува најмалку 10 милијарди евра годишно.

2.H & M Приходи: 18.82 милијарди долари ” Сребрена медал” добија Швеѓаните од H & M. Компанијата е основана во 1947 година и е специјализирана во производство на модна стока. Таа е официјално представена во 53 земји во светот. Во H & M работат 116 000 лица.

1. LVMH Moët Hennessy и Louis Vuitton S.A. Приходи : 37.14 милијарди долари LVMH е претставена во рангирањето двапати. Но, ако Christian Dior сама го достигнува петтото место, нејзината ” поголема сестра ” е уверен лидер меѓу најголемите модни брендови.

 


Видете следно

„Гардијан” ќе отпушти до 180 вработени поради економскиот шок од пандемијата

Британски „Гардијан” ќе отпушти до 180 вработени поради економскиот шок од пандемијата на новиот коронавирус. …