Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот


Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 5.246.532 лица. Од нив починале 336.238, а оздравеле 2.119.137 луѓе.

– Министерството за здравство на Грција денеска соопшти 21 нов случај на Ковид-19, а почина уште едно лице. Бројот на заразени со новиот коронавирус се зголеми на 2.873 лица, а од почетокот на епидемијата починаа 169 лица.

-Само четири нови случај на Ковид-19 од анализирани 1.970 примероци во изминатите 24 часа соопшти Министерството за здравство на Кипар. Од почетокот на епидемијата, заразени со новиот коронавирус се 927 лица.

– Во Србија, за првпат во изминатите 24 часа, не се забележани смртни случаи. Тестирани се 5.998 лица, од кои 105 случаи потврдени.

– По вчерашните пет денеска во Албанија регистрирани се 12 новозаразени со Ковид-19, со што вкупниот број се зголеми на 981 лице. Во последното деноноќие регистрирани се шест оздравени или 777 што е околу 79 отсто од вкупно заболените. Активни на болеста се 173 лица, главно во Тирана, Драч,Круја и Скадар. Од, нив болнички се лекуваат 17 пациенти, од кои пет се на интензивна терапија. Битката со болеста ја изгубиле 31 лице. Од почетокот на пандемијата направени се 14.259 тестови, од нив 12.933 молекуларни и 1326 серолошки.

Продолжува на следната страна


Видете следно

Онлајн самит на Г20 на 21 и 22 ноември

Дубаи, 28 септември 2020 (МИА) – Саудиска Арабија, која годинава е претседател на групата Г20, …