ЕГЗИТ ги урна рекордите: 200 илјади посетители го посетија фестивалот минатиот викенд


ЕГЗИТ, еден од водечките светски музички фестивали во изминатите две децении, ги затвори портите во понеделникот наутро, по уште еден спектакуларен настап на изгрејсонце на својата глобално пофалена mts Dance Arena сцена! Пред големата 20-годишнина од следната година, овогодинешното издание го достигна својот нов историски врв на многу различни точки, кршејќи го својот дневен запис од самиот почеток во четвртокот и водејќи го финалниот број над 200.000 љубители на музиката од повеќе од 90 земји кои поминаа низ портите на фестивалот во четири дена и ноќи. Многу различни линии кои се шират над 20 различни етапи, а дополнителните 20 зони во бесценетата сценографија на колосалната тврдина Петроварадин од 18 век, изградена на карпа во потрага по Дунав до шармантниот град Нови Сад, се едни од извонредните карактеристики на ЕГЗИТ што повторно остави многумина без зборови.

Некои од светските водечки музички ѕвезди додадоа и на целокупното искуство како што се The Cure, Грета Ван Флит, Карл Кокс, Скепта, Амели Ленс, Пол Калкбеннер, Димитри Вегас и Мик, Соломон, Том Волкер, ИАМДББ, Џеф Милс, Chase & Status, Desiigner, Maceo Plex, изгубени фреквенции и стотици други. Како еден од многуте големи фестивали што се родиле од социјалниот активизам, ЕГЗИТ повторно ги поздрави активистите од племето „Постојан Рок“, кои се бореа за зачувување на животот на Земјата и дадоа многу силен говор на церемонијата на отворање. Фестивалот исто така имаше и видео пораки од Јоко Оно и најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, кој започна долгорочна соработка помеѓу неговата и фондацијата ЕГЗИТ за развој на предучилишното образование во Србија.

 

Денот на отворањето беше официјално означен како Денот на Опенс, кратенка од “Олладинска Престоница Европа Нови Сад”, која се преведува од титулата на Европската младинска столица, која тимот на ЕГЗИТ ја иницираше за својот роден град. Тоа беше најголемиот ден на фестивалот, бидејќи на 4-ти јули 56.000 посетители го поставија новиот дневен запис за посетеност, додека целосниот концерт на The Cure, бендот кој ја водеше сметката на речиси сите главни фестивали оваа година, ја подигна енергијата толку високо за она што ќе биде најдобриот EXIT до сега. Иконскиот диџеј Карл Кокс, и во сопствениот соло-сет и во ретката back2back со Maceo Plex, имаше огромна голема Dance Dance со 25.000 танчери и ги водеше со часови низ ноќ и изгрејсонце, се до топло сончево утро до 8 часот! The Chainsmokers имаа делириумска претстава, проследена со иконите за тапани и бас, Chase & Status, а претходеше легендарниот фронтмен на Пантера, Фил Анселмо. Денс Арена ја поздрави најдобрата електронска суперѕвезда во Берлин, Пол Калкбреннер, подеднакво популарниот германски продуцент Борис Брејча и корејската ѕвезда Пеги Геу.

Субнаучната треска ја оправда еуфоријата во врска со најизразениот бенд, кој многумина го гледаат како спасители на рок музиката, Грета Ван Флит, и беспрекорното шоу на популарниот Том Вокер.

На Арената, танцот продолжи со 6-часовната рапсодија на харизматичниот шеф на Ибица, Соломун, кој ја донесе својата позната партија “Соломон +1” на Егзит. Експлозивното финале на главната сцена ја имаше Skepta доставувајќи рими од неговиот нов мировен албум, па херојскиот херој Desiigner и новата trap-jazz diva, IAMDDB, додека спектакуларната претстава на светскиот бр.1 DJ duo Dimitri Vegas и Like Mike беше високо-енергетско шоу полно со пиротехника и специјални ефекти!

EXIT 2019 беше совршен вовед во големата прослава поставена за следната година, наречена ЕГЗИТ 2.0, која ќе ја одбележи 20-годишнината од светски познатиот српски фестивал.


Видете следно

„Гардијан” ќе отпушти до 180 вработени поради економскиот шок од пандемијата

Британски „Гардијан” ќе отпушти до 180 вработени поради економскиот шок од пандемијата на новиот коронавирус. …