Електромобил со цена од $ 2700


Индиската компанија Mahindra го претстави во Њу Делхи електричниот E-20, чија пазарна цена благодарение на државните субвенции е 2700 долари.

Новиот автомобил е со две врати, четири хечбека со современ дизајн, прецизира индискиот весник “хинду”. Е-20 е опремен со електричен, батерии и има автоматски менувач. Полнењето на батериите може да станува од обичен домашен контакт.

Освен тоа Махиндрата пушти мобилна апликација, со што на екранот на паметниот телефон корисникот може да се информира за нивото на полнење и празнење на системот.

Брзината на новите електрични возила е ограничена на 80 километри на час. Со едно полнење може да се поминат 100 километри. Хечбек е создаден под мотото “Грижа за животната средина”. Целта му е да ги привлече клиентите со тоа што е профитабилен, бидејќи не треба да се полни со постојано поскапување гориво.

Автомобилот се управува лесно и не зафаќа многу простор. Тоа ќе биде втор по најевтин автомобил. Махиндра планира до 2015 година обемот на продажбата на Е-20да да достигне 30 000 во Индија. Не е исклучено Е-20 да се продава и во САД, Кина и Западна Европа.


Видете следно

Претседателот Пендаровски прими делегација на Вооружените сили на Република Бугарија, предводена од началникот на Генералштабот, генерал Андреј Боцев

 Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска се сретна со делегација на Вооружените сили …