epa09556464 Turkish President Recep Tayyip Erdogan during a press conference at the G20 Summit in Rome, Italy, 31 October 2021. The Group of Twenty (G20) Heads of State and Government Summit was held in Rome on 30 and 31 October 2021. EPA-EFE/RICCARDO ANTIMIANI

Ердоган: Турција нема „позитивно мислење“ за влез на Финска и Шведска во НАТО


Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека не е возможно Турција, членка на НАТО, позитивно да ги гледа плановите на Шведска и Финска за приклучување кон алијансата, велејќи дека двете земји се дом на многу терористички организации.

Планот на Финска да аплицира за членство во НАТО, кој беше објавен вчера, и очекувањето дека Шведска ќе го стори истото, ќе доведе до проширување на западната воена алијанса, што рускиот претседател Владимир Путин сака да го спречи, објави „Ројтерс“.


Планот на Финска да аплицира за членство во НАТО ќе го прошири западниот воен сојуз.


Видете следно

Силен земјотрес регистриран во близина на Источен Тимор

Земјотрес со интензитет од 6,1 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во близина на …