Естонскиот центар за меѓународен развој ќе ја помага дигитализацијата на државава


Меморандум за соработка со Естонскиот центар за меѓународен развој, кој претставува трилатерален проект за унапредување на дигитализацијата во Северна Македонија, ќе биде потпишан денеска во Владата.

По тој повод, како што информираат од владиниот Секретаријат за европски прашања, вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров, ќе одржи прес-конференција за претставување на проектот, на која ќе се обратат и амбасадорките на САД Кејт Мари Брнз и на Естонија Кристи Карелсон.


Проектот го спроведува Секретаријатот за европски прашања со финансиска поддршка од САД и Естонија и експертска поддршка од Естонскиот центар за меѓународен развој. ар/лв/

Скопје, 24 септември 2021 (МИА)Видете следно

Меркел на крајот од месецов во посета на Грција

За 29 октомври, според грчките медиуми, е договорена посетата на германската канцеларка Ангела Меркел на …