2019 Opel Corsa

ЕУ: Од следната година задолжителна црна кутија во автомобилите


Од следната година, во сите нови автомобили во ЕУ ќе биде обврзна црна кутија, а од 2024 година ќе ја имаат сите возила регистрирани за првпат.

Црна кутија е уред што треба да открие до најмалите детали се што се случило во секундите пред сообраќајната несреќа.


Таканаречената црна кутија бележи дури 41 податок што помага при експертиза.

Црната кутија во автомобилската индустрија не е нова, некои нови возила веќе ја имаат. Обично се наоѓа помеѓу возачкото и совозачкото седиште во модулот за воздушни перничиња. зш/

Брисел, 21 јуни 2021 (МИА)


Видете следно

ЈуТјуб ја суспендира телевизијата Скај њуз Австралија поради дезинформации за Ковид-19

Вашингтон, 1 август 2021 (МИА) – ЈуТјуб (YouTube) денеска објави дека на една недела го суспендира …