Франција предлага министер на Еврозоната


Францускиот министер за финансии Пјер Московиси повика за создавање на министерска позиција, чиј ресор да биде еврозоната.

На среднорочен план ќе треба да се предаде еврозоната во рацете на министерот, на кој на еден или друг начин да биде барање одговорност од граѓаните, изјави Московиси за време на симпозиумот во Париз, соопшти АФП.

Министерот треба да е способен да објасни на граѓаните за еврозоната и да дава објаснување за донесените одлуки.

Во меѓувреме, статистичката служба Еуростат, објави дека невработеноста во зоната, споделувањето единствената валута, се зголеми за 0,1 отсто и достигна рекордни 11,7% во октомври.

Податоците за инфлацијата, сепак се подобри од прогнозите. Според Еуростат таа е издишана на 2,2% во изминатиот месец.


Видете следно

Османи: Почнаа разговорите СДСМ-ДУИ, не исклучуваме разговори и со други партии

Скопје, 6 август 2020 (МИА) – Бујар Османи, вицепремиер и портпарол од ДУИ вели дека за …