Германската економија во третиот квартал нарасна за 8,5 отсто


Германскиот бруто домашен производ во третиот квартал од годинава нарасна за рекордни 8,5 проценти, закрепнувајќи се од невидениот пад што пролетва го предизвика првиот бран на пандемијата од Ковид-19, соопшти денеска Централното биро за статистика – Дестатис.

Британските медиуми пренесуваат дека конечниот индикатор за економски раст во третиот квартал е ревидиран нагоре во споредба со претходната брза проценка, кога беше објавено дека растот ќе биде 8,2 проценти.

Во вториот квартал германското БДП опадна за 9,8 проценти.сд/

Берлин, 24 ноември 2020 (МИА) –


Видете следно

Кина ги надминува Соединетите држави и станува најголемата економска моќ

Кина може да ги надмине Соединетите држави како најголема економија во светот, вели економистот на …