Главниот Извршен директор на Opel, Мајкл Лохшелер ја претстави новата Mokka


Генералниот Извршен директор на Opel, Мајкл Лохшелер ја претстави новата Opel Mokka пред јавноста за прв пат на 22 септември, во седиштето на компанијата во Риселсхајм. Автомобил дизајниран да буди емоции и да го покаже патот во иднината на марката, новата Opel Mokka е првиот што го носи новото лице на марката, Opel Vizor. Истото важи и за редизајнираниот амблем на молња, Opel Blitz и името на моделот централно поставен позади. Новата Mokka е и првиот Opel со Pure Panel и целосно дигитализиран пилотски кокпит. Покрај тоа, тој е првиот Opel достапен на почетокот на продажбата со електричен погон, како и високо ефикасни мотори со внатрешно согорување. Новата Opel Mokka може да се нарача по атрактивна почетна цена од 19.990 евра (со вклучен ДДВ во Германија).

„Со новата Mokka, ние буквално повторно го измисливме Opel. Ние го дизајниравме и развивавме автомобилот од нула овде во Риселсхајм. Целиот тим работеше со невидена страст и непоколеблива посветеност да го одведе Opel во брилијантна и возбудлива иднина. На почетокот на нарачките, новата Mokka е достапна како бензинскo, дизел или чисто електрично возило – клиентот има избор “, вели Мајкл Лохшелер, извршниот директор на Opel.

За цени кои започнуваат од 32.990 евра (со вклучен ДДВ), новaтa Мока-е вози без штетни емисии. Со применети локални стимулации, цената дури се спушта на умерени 23.420 евра. Моќниот, речиси тивок електричен погон произведува 100kW (136 КС) и максимален вртежен момент од 260 Nm од самиот почеток. Во циклусот WLTP, батеријата од 50kWh овозможува опсег до 324 километри пред да биде потребно повторно полнење.

Дизајн кој го одзема здивот: Mokka e прва со Opel Design и Opel Pure Panel

Новата Opel Mokka импресионира со совршени пропорции и прецизност до најмалите детали. Кратките премини и широкиот став се типични за смелиот, чист изглед на 4,15 метри долгиот компакт со пет седишта. Највпечатлива карактеристика на предниот поглед е непогрешливиот Opel Vizor. Како и кај кацигата за цело лице, заштитниот визир го покрива новото лице на Opel, беспрекорно интегрирајќи ја решетката на возилото, LED фаровите и ново дизајнираниот амблем на молња на Opel Blitz во еден елемент. Името на моделот се појавува за прв пат во центарот на вратата на багажникот со специјално дизајниран фонт кој го формира зборот „Mokka“ на технички, течен, жив начин.

Внатрешноста исто така ја рефлектира јасната филозофија. Новиот Opel Pure панел интегрира два екрани со широк екран и се фокусира на најважните работи. За разлика од кабините преоптоварени со информации и контроли, Pure Panel е со уникатно и јасен дизајн. Тој е јасно структуриран и разбирлив на прв поглед. Дизајнерите на Opel и придадоа големо значење на дигиталната детоксикација. Со цел да се избегне одвлекувањето на вниманието на возачот, тие обезбедија интуитивно работење на системот. Копчињата сè уште ги контролираат најважните функции, но без да мора да се движат низ подмениjaта.

Клиентот избира: електричен погон или најсовремена мотори со внатрешно согорување

За прв пат во историјата на Opel, новата Mokka ќе биде достапна на почетокот на продажбата со целосно електрична варијанта на моделот, како и мотори со внатрешно согорување – благодарение на мулти-енергетската платформа CMP. Електричниот мотор произведува 100kW (136 КС) со 260 Nm максимален вртежен момент веднаш достапен од самиот старт. Возачите можат да изберат помеѓу три режими на возење – Normal, Eco и Sport. Со својата батерија од 50 kWh, Opel Mokka-e има чисто батериско-електричен опсег до 324 километри според WLTP1. Без разлика дали е кутија na ѕид, брзо полнење или кабелско решение за штекерот за домаќинството, новата Mokka-e е подготвена за сите опции за полнење: од еднофазен до трифазен со моќност од 11 kW. Opel нуди гаранција од осум години / 160.000 км за батеријата.

За да го направите патувањето во новата Opel Mokka-e уште порелаксирачки, OpelConnect, апликацијата myOpel и Free2Move Services, брендот за мобилност на Groupe PSA, нудат специјални решенија за електрични возила. Овие се лесни за употреба преку апликации.

Жив, а сепак економичен бензински и дизелски мотор нуди моќност што се движи од 74kW (100 КС) до 96kW (130 КС). Умерената потрошувачка на гориво и супериорни перформанси се карактеристични за сите погонски единици (прелиминарна потрошувачка на комбиниран гориво NEDC: 4,8-3,8 л/100 км, 111-100 г/км CO2).

Високата ефикасност и живата изведба се карактеристични за новите бензински мотори. Внатрешното триење и загубите се минимизирани. Турбополначот исто така реагира веднаш, со силен развој на вртежен момент при ниски вртежи во минута. Моторите доаѓаат со модерен шестстепен мануелен менувач или со менувачки осумстепен автоматски менувач со рачки кои лесно се управува.

Покрај тоа, инженерскиот тим во Риселсхајм работеше особено напорно на намалување на тежината од една страна (се заштедува до 120 кг наспроти претходната генерација) истовремено зголемувајќи ја крутоста на шасијата од друга страна. Придобивките се очигледни: новата Mokka троши значително помалку, додека е многу пореактивна, подвижна и забавна за возење.

Иновации за сите: IntelliLux LED® матрикс светлина, врвни системи за помош

Новата Mokka останува верна на традицијата што ја дефинира брендот на Opel, да ги направи иновативните технологии од повисоките сегменти на пазарот достапни за широк спектар на купувачи. Тука спаѓаат напредните системи како што се Advanced Cruise Control (ACC) and Active Lane Positioning (Напредната круз контрола и Активно позиционирање во лентата.) Системот за осветлување исто така нуди водечки технологии со адаптивната, а со тоа и без отсјај Intelliux LED матрикс светло со 14 елементи, што е единствено во сегментот на пазарот на Mokka. Сите варијанти на моделот доаѓаат стандардно со електрична сопирачка за паркирање, како и Препознавање сообраќаен знак. На располагање се и камера одзади од 180 степени, Автоматско помагање при парккирање, страничен штитиник и предупредување на странично слепо место.

Новата Mokka совршено ги поврзува и забавува возачите и патниците. Инфо-забавната понуда вклучува Multimedia Radio и Multimedia Navi системи со 7,0-инчен екран осетлив на допир во боја и врвен врвен Multimedia Navi Pro со висока резолуција и 10,0-инчен екран на допир во боја. Мониторите се составен дел од новиот Pure Panel и се насочени кон возачот. Екранот на Инфо центарот за возачот се протега на 12 инчи.

Одличен инженеринг на седиштата е типичен за Opel. Дотапни се спортски Алкантара и класичен кожен ентериер – многу невообичаени за возило во сегментот на пазарот на Mokka. Врв е загреаното кожно седиште со функција за масажа за возачот. Возачот и совозачот можат да ги стават своите паметни телефони во фиоката за складирање сместени во централната конзола, каде што компатибилните телефони можат да се полнат индуктивно (безжично).


Видете следно

Владата ги прифати препораките за ограничена работа на угостителски објекти до 23 часот и редуцирање на патниците во јавниот превоз на 50 отсто

Владата на денешната 13-та седница ги разгледа и прифати препораките на Комисијата за заразни болести …