Го прашале Марадона кој е најдобриот фудбалер во светот – Не е Меси, ниту Пеле …


Еден од најголемите фудбалери на сите времиња, Диего Марадона, нè напушти и многумина сигурно ќе бидат лути што „еден од“ е пред неговото име.

Вишок или не?

За голем број љубители на фудбалот, Марадона е без сомнение најдобриот кој танцуваше со топката. Некои сениори ќе тврдат дека Пеле е подобар, помладите ќе ги предложат Меси или Кристијано Роналдо, но кој според Марадона е најголем досега?

Во интервју што го даде за аргентинскиот „TyC Sports“ минатата година, тој изненади со неговиот одговор, бидејќи сите, барем знаејќи го неговиот карактер, помислија дека ќе речат – ЈАС!

„Мислам дека најдобриот досега беше Алфредо ди Стефано“, рече Марадона.

„Тој беше подобар од сите – дури и јас“.

Алфредо ди Стефано беше „Марадона пред Марадона“, славниот фудбалер на Ривер Плата, Милионери, Урагани, Реал Мадрид и Еспањол, кој играше за дури три репрезентации (Аргентина, Колумбија и Шпанија).


Видете следно

Иновативни производи кои ја одбележаа 2020 година

Големи пожари, политика, протести и КОВИД-19 се она што ја одбележа изминатата 2020 година. Сепак, …