Google го купи Fitbit за 2,1 милијарди долари


Технолошката компанија Google го купи Fitbit за неверојатни 2,1 милијарди американски долари. Договорот конечно ја отвора вратата на пазарот, во кој доминираа досега Apple и Samsung.

Fitbit е компанија која нуди технолошки фитнес нараквици. Нивните уреди се едни од најкористените во светот.

Во еден блог пост, шефот на Google Рик Остерлох ја опишува можноста да работи со Fitbit како возбудлива.

Fitbit е вистински пионер во индустријата и создаде неверојатни производи, искуства и голема потрошувачка заедница “, вели Остерлох. „Соработувајќи со експерти на Fitbit, ќе можеме да иновираме во овој бизнис за да им служиме на уште повеќе луѓе ширум светот“, додава тој.

„Создадовме бренд што им помага на повеќе од 28 милиони потрошувачи ширум светот да се потпираат на нашите производи да живеат поздраво и поактивно“, вели Џејмс Парк, ко-основач на Фитбит.

Гугл е совршен партнер за нашата мисија. Со нивните ресурси и глобалната платформа, ќе се движиме побрзо и ќе го направиме здравјето подостапно за секого “, рече тој за договорот.


Видете следно

„Мајкрософт” заменува новинари со – роботи

Мајкрософт ќе замени десетици новинари со автоматски системи за избор на вести на веб-страницата МСН, …