Грците со нови одлуки – Еве што од грчката амбасада велат за влез во земјата по 15ти август


Задолжителен тест се воведува за патниците кои доагаат со авион во Грција од Шпанија, Шведска, Чешка Белгија и Холандија.

Граничните протоколи се ревидраат на секои петнаесет дена на на ниво на Европоска Унија, но од грчката амбасада се речиси сигурни дека сегашните забрани ќе продолжат да важат до крајот на овој месец, пренесе синоќа телевизија Сител.

Информациите дека по 17 овој месец ќе се отворат граничните премини за нашите државјани со негативен ПСР тест се неточни. Оваа одредба ќе важи за грчките граѓани или оние кои имаат дозоволи за постојан престој во Грција, соопштија на владината прес конференција во Атина.

Во повеќе делови на Грција, меѓу кои и дел од острови што се популарни туристички дестинации, од вчера се воведува ново, ограничено работно време на угостителските објекти, кафулињата, баровите, ноќните клубови и слично, односно ќе треба да затвораат на полноќ.


Видете следно

Анкета на Народната банка: Довербата во домашниот финансиски систем е висока

Скопје, 20 септември 2020 (МИА) – Довербата во домашниот финансиски систем е висока и во …