Гугл и Твитер против ширењето дезинформации за изборите во САД


Лондон, 11 септември 2020 (МИА) – Пред американските ноемвриски претседателски избори технолошките гиганти Гугл и Твитер најавија дека ќе направат дополнителни напори да спречат ширење дезинформации.

Би-Би-Си наведува дека тоа особено ќе се однесува на објавувањето на изборната победа пред да се добие официјална потврда на резултатите од изборите.

Твитер соопшти дека поагресивно ќе ги обележи или отстрани неточните најави поврзани со изборите, додека Гугл ќе отстрани невистинити информации за резултатите од пребарувањето.

Експертите сметаат дека еден од факторите што може да поттикне дезинформации за изборите е фактот дека, поради пандемијата на коронавирусите, многу гласачи ќе гласаат по пошта, што ќе доведе до одложување на пристигнувањето на резултатите од изборите.

Исто така, постои страв од мешање однадвор – Мајкрософт вчера предупреди дека хакери, наводно, поврзани со Русија, Кина и Иран, се обидувале да шпионираат луѓе и групи кои водат кампања за претседателските избори во САД.

Како што беше најавено, меѓу сторителите има и група руски хакери кои, пред четири години, без одобрение се вклучија во изборната кампања на американската Демократска партија.


Видете следно

Профитот на „Амазон” зголемен за 197 отсто во последното тримесечие

Продажбата и профитот на Амазон значително се зголемија во последниот квартал бидејќи потрошувачите се потпираат …