Хјундаи ќе гради фабрика од 1,55 милијарди американски долари во Индонезија


Јужнокорејскиот производител Hyundai Motor потпиша прелиминарен договор за изградба на нова фабрика во Индонезија. Тоа ќе биде прва фабрика за автомобили во Југоисточна Азија и пробив меѓу јапонските конкуренти кои доминираат на пазарот, пренесува Ројтерс.

Корејската компанија соопшти дека ќе инвестира околу 1,55 милијарди американски долари во индонезиската фабрика за производство на автомобили од сега до 2030 година, при што вклучени се трошоците за развој на производот и работењето.

Објектот, кој ќе се гради во градот Бекаси, ќе започне со производство до крајот на 2021 година со годишен капацитет од 150.000 возила и план да го зголеми на 250.000 возила годишно, соопшти Хјундаи.

Производителот планира да произведува мали спортски алатки за возила (SUV) и возила за сите намени (MPV), додека електричните возила (EV) прилагодени за пазарот на Југоисточна Азија сè уште се разгледуваат.

Фабриката ќе му помогне на производителот на автомобили да го обезбеди својот иден раст и „да се бори против застојот на побарувачката на глобалниот пазар на автомобили“, се вели во соопштението на „Хјундаи“.


Видете следно

Општина Кисела Вода продолжува да работи во насока на справување со вирусот „Ковид – 19.

Денеска согласно владините мерки Општината објави Јавен повик за online работа за достава на неопходни …