Kако изгледа земјотрес од 9,1 степени според Рихтер (Видео)


Земјотресот во Сендај во 2011 година e земјотрес со магнитуда од 8,9 до 9,1 степени што го погодил регионот на Сендај, остров Хоншу,

Јапонија на 11 март 2011 година, на длабочина од 24,4 километри. Земјотресот предизвикал цунами со големина до десет метри. Цунамито потопило брод со стотина патници и однело патнички воз.

Според првичните медиумски извештаи, бројот на жртвите е околу 400 луѓе, а најмалку 700 се водат како исчезнати, иако се стравува дека вкупниот број ќе биде далеку поголем. Јапонската агенција Кјодо јавувила дека за време на земјотресите и цунамито кое следувало по потресите исчезнале најмалку 88.000 луѓе<!–more–>

Погледнете како изгледал овој земјотрес од 9,1 степени според Рихтер:


Видете следно

Сугарески: Тендери за обнова на преку 140 километри патишта во Пелагонија

Прилеп, 4 јуни 2020 (МИА) – Овој месец ќе бидат распишани тендери за седум патни …