Како Шекил О’Нил започна да се занимава со бизнис?


1992 година е одлучувачка во животот на кошаркарската легенда Шекил О’Нил. Тогаш О’Нил е избран за број еден во тимот на Орландо Меџик, а потоа ја освојува и наградата за најдобар дебитант за сезоната 1992-93 година.

Џонсон беше акционер во Лос Анџелес, на кафетериите Starbucks и синџир на кина. Денес тој е акционер во безбол тимот Лос Анџелес. Тој е исто така еден од раните акционери во Google, а во моментов се занимава со синџирот на фитнес сали 24 Hour Fitness. Претходно оваа година О’Нил инвестираше во компанијата The Original SoupMan.

Денес О’Нил се надева да постигне успех со уште една инвестиција – линија машка облека во синџирот продавници Macy’s.

Неодамна, поранешниот кошаркар за Wall Street Journal изјави дека троши околу 1.000 долари неделно за игри и апликации кои се спуштаат на телефон.

О’Нил е дел од Советодавниот совет на Tout Industries, стартап компанија од Сан Франциско, која нуди социјална мрежа за видео материјали.

Во септември 2013 година тој стана малцински акционер во тимот од НБА Сакраменто Кингс.

Покрај различните бизнис потфати, Шекил О’Нил ги користи и искуствата од кошаркарското игралиште и во моментов е аналитичар во телевизиската емисија Inside the NBA.Видете следно

ФИТР препознаен како успешен модел – поднесена иницијатива да се преслика на регионално ниво

Фондот за иновации и технолошки развој на РСМ е препознаен како успешен пример во студијата …