Кина: Вирус на пакети со смрзнати шкампи од Еквадор


Пекинг, 12 август 2020 (МИА) – Властите во градот Вуху во провинцијата Анхуи во источна Кина, денеска откриле денес пакетите со замрзнати морски ракчиња од Еквадор биле загадени со коронавирусот.

Вирусот е откриен на внатрешната амбалажа на увезените шкампи, кои биле доставени на ресторан во градот Вуху, јави државната телевизија ЦТВ.

Ваквите откритија се случија во неколку други градови, поради што кинеските власти забранија увоз на шкампи од три еквадорски производители.

.Запленета на загадените пакувања со шкампи била извршена кај сите познати ресторани од Вухуа кои купиле морска храна од истиот производител од Еквадор.

Еквадорските власти објавија дека Кина повторно дозволила увоз на ракчиња за еден од трите производители од Еквадор, чија лиценца за извоз на морска храна претходно била суспендирана.


Видете следно

Пад на цените на нафтата поради пандемијата и зголеменото производство во Либија

Цените на нафтата на меѓународните пазари паднаа под 36,64 евра (41 долар) за барел. Падот …