Кои се најбезбедните градови во светот за 2019 година?


Списанието „Економист“ ги рангираше 60-те најбезбедни градови за 2019 година. Индексот „Безбедни градови“ се заснова на 57 индикатори, кои се поделени во четири категории, имено дигитална и лична безбедност, здравствена безбедност и безбедност на инфраструктурата.

Лидерите во овогодинешното рангирање се три азиски градови – Токио, Сингапур и Осака. Најпопуларната метропола на Земјата добива 92 од 100 поени. Сингапур се најде на второто место со 91,5 поени и Осака со 90,9 поени.

Следните графикони ги следат Амстердам, Сиднеј, Торонто, Вашингтон, Копенхаген, Сеул и Мелбурн. Во исто време, шест американски градови веднаш се рангираа во првите десет на рангот за дигитална безбедност: Чикаго, Вашингтон, Лос Анџелес, Сан Франциско, Далас и Newујорк, соодветно од 3.то до 8.мо место.

На крајот од рангирањето се наоѓаат Јангон (Мјанмар), Каракас (Венецуела) и Лагос (Нигерија).

 


Видете следно

Црна Гора прогласи крај на епидемијата на корона вирусот

Крај на епидемијата на корона вирусот се прогласи во Црна Гора, одлучи Националното координативно тело, …