Кои се страниците со најмногу „допаѓања“ на Facebook?


Копчето “ми се допаѓа” сe притиска милиони пати секој ден. На Facebook веќе има над милијарда активни корисници од целиот свет – вклучително светски личности, брендови и компании кои се натпреваруваат кој ќе собере најмногу онлајн фанови.

Во текот на три месеци онлајн порталот за трендови netz-trends.de подготви споредба помеѓу обожавателите на најпознатите брендови, највлијателните личности и најактивните компании во САД, Велика Британија, Германија и Франција.

Вкупно 1960 Facebook-страници биле вклучени во истражувањето:

Најпрофитабилни компании (САД, Велика Британија, Германија и Франција):

01. Супермаркети Wal-Mart (26 милиони фанови)

02. L’Oréal (14 милиони фанови)

03. Daimler AG (13 милиони фанови)

04. BMW (11 милиони фанови)

05. Christian Dior (11 милиони фанови)

06. Apple (10 милиони фанови)

07. Volkswagen AG (9 милиони фанови)

08. Vodafone (8 милиони фанови)

09. PSA Peugeot Citroen (6 милиони фанови)

10. Air France – KLM (5 милиони фанови)

 

Најскапите брендови:

01. Disney (82 милиони фанови)

02. Coca-Cola (57 милиони фанови)

03. McDonald’s (42 милиони фанови)

04. Nokia (31 милиони фанови)

05. Pepsi (26 милиони фанови)

06. Intel (23 милиони фанови)

07. Amazon (22 милиони фанови)

08. Samsung (19 милиони фанови)

09. Mercedes Benz (13 милиони фанови)

10. H & M (13 милиони фанови)

 

Целокупниот рејтинг на познати личности и компании:

01. Disney (82 милиони фанови)

02. Ријана (69 милиони фанови)

03. Еминем (68 милиони фанови)

04. Coca-Cola (57 милиони фанови)

05. Mајкл Џексон (57 милиони фанови)

06. Бијонсе (45 милиони фанови)

07. McDonald’s (42 милиони фанови)

08. Барак Обама (35 милиони фанови)

09. Nokia (31 милиони фанови)

10. Wal-Mart (26 милиони фанови)


Видете следно

„Вашингтон пост” со поддршка за Бајден на претседателските избори

Американскиот дневен весник „Вашингтон пост” денеска објави дека го поддржува демократскиот кандидат Џо Бајден на …