Кои се тројцата милијардери спортисти во светот


И покрај големите пари кои некои професионални спортисти ги прават, за еден спортист е многу тешко да постигне статус на милијардер. Ова обично бара комбинација на плати за време на спортски кариери, промотивни договори и паметни инвестиции.

Всушност, само три спортисти го имаат постигнато ова. Сите три се неспорен број 1 во нивните спортови.

Но, парите се акумулираат главно од други активности.

Мајкл Џордан – 1,8 милијарди долари

Можеби најимпресивниот дел од нето богатството на Мајкл Џордан е дека толку малку од тоа доаѓа од неговата вистинска плата. Во 15-те сезони во НБА тој заработил $ 93 285 000. Всушност, со исклучок на двeте последни сезони со Чикаго Булс, Џордан прави само 30 милиони долари во претходната кариера во кошарката.

Се разбира, поголемиот дел од богатството на Џордан се должи на неговите бројни договори за рекламирање. Спортските патики Air Jordan се едни од најпопуларните во светот – дури 15 години по неговото пензионирање, тие се уште се бараат многу. Компаниите како Nike и Gatorade му помагаат да заработи повеќе од 100 милиони долари секоја година.

Тајгер Вудс – 1,45 милијарди долари

Дури и кога Тајгер Вудс првпат се појавува на голф-сцената, се чини дека никој не може да му застане на патот. Иако оттогаш го загуби лидерското место поради редица повреди и лични проблеми, профитот од неговата кариера во голфот е повеќе од сечиј друг. И со значајна разлика.

Вудс заработил повеќе од 111,5 милиони долари за целата негова кариера. За споредба, Фил Мишелсон е втор најпрофитабилен профит за кариера, заработувајќи околу 87,3 милиони долари.

Вудс, исто така, ужива профитабилно партнерство со Најк и објави неколку верзии на видео игри за голф со ЕА Спорт.

Освен што рекламира брендови за голф облека и опрема, Вудс има рекламни договори и со Upper Deck, Monster Energy и Kowa, јапонска фармацевтска компанија.

Флојд Мејведер – 1,01 милијарди долари

Meјведер е последното дополнување на клубот на милијардери, благодарение на неговата супербитка со Конор Мекгрегор минатата година. Мејведер направи повеќе од 100 милиони долари од овој натпревар.

Мејведер имал неколку спонзори во текот на својата кариера, иако повеќето од неговите приходи всушност доаѓаат од рингот.

Бургер Кинг, FanDuel и Hublot платиле по 1 милион долари за спонзорство на боксерот.

Сепак, поради обвиненијата против него за семејно насилство, многу компании претпочитаат да се држат настрана од профитабилните договори за реклама со Мејведер.

Сепак, тој веќе се смета за милијардер.


Видете следно

ССК: Зголемување на трговска размена со Италија со партнерски договор

Делегација на стопанственици од Италија на високо ниво допатува во нашата земја  на  директни средби …