„Краставицата” веќе има нов сопственик


По неколку месеци на пребарување најпознатата бизнис зграда во Лондон конечно си најде купувач. „Краставицата” веќе ја поседува финансиската група „Safra Group” на бразилскиот милијардер Џозеф Сафра. Ова го соопшти the Financial Times.

Облакодерот, беше продаден за 726 милиони фунти (1,5 милијарди долари).

40-катната кула со висина од 180 метри е изградена од познатиот британски архитект Норман Фостер во 2004 година. Формата наликува на корнишон, затоа многу луѓе ја нарекуваат така или пак краставица

Code Embed: No embed code was found for CODE2Видете следно

Премиерот Заев во телефонски разговор со Столтенберг: Остануваме посветени на евроатлантските интеграции наш стратегиски и суверен избор

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и Генералниот секретар на НАТО, Јенс …