Breaking News

epa09950975 Ukraine's Foreign Minister Dmytro Kuleba at the start of the second part of a meeting of EU foreign ministers at the European Council, in Brussels, Belgium, 16 May 2022. European Union foreign ministers are discussing current affairs and exchanging views on the Russian aggression against Ukraine and the Global Gateway. EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ/ POOL POOL EPA

Кулеба ги повика земјите кои располагаат со тенкови „Леопард 2“ да испратат колку може повеќе од нив во Украина


Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба денеска ги повика сите земји кои имаат тенкови „Леопард 2″ да „обезбедат што е можно повеќе од нив” за да и помогнат на Украина да ја одбие руската инвазија.

„Значи, беше формирана тенковската коалиција. Сите оние кои се сомневаа дека тоа некогаш може да се случи, сега видоа: За Украина и нејзините партнери нема невозможно. Ги повикувам сите нови партнери кои имаат тенкови „Леопард 2″ во служба да се приклучат на коалицијата и да обезбедат што е можно повеќе од нив”, напиша тој на Твитер.


Во меѓувреме, Владата во Киев побара од своите западни сојузници да и обезбедат воени бродови и подморници, јави ДПА. рп/