“Ледената кофа” собра 88,5 милиони долари


Донации од иницијативата “ледена кофа” веќе достигнуваат 88,5 милиони долари. Ова го пријавија од Huffingtonpost, а целта на кампањата е да се соберат средства за борба со болеста АЛС – латерална амиотропска склероза, позната уште како болест на Лу Гериг, болест на сипаници или болест на моторните неврони.

Овој вторник здружението за АЛС (ALSA), кое се бори против болеста и дава поддршка на луѓето кои страдаат од него, објави дека само за неколку недели го собрале засегнатиот износ од кампањата во социјалните медиуми. Невладината организација сепак сеуште не објави како планира да ги потроши собраните средства.

Сепак, бројот на учесниците продолжува да се зголемува, а со него и прашањата за како ќе се помогне со средствата на жртвите на болеста, кои често се целосно парализирани. За него, исто така нема лек. Од ALSA во вторникот искажаа голема благодарност на сите, но се уште немаат јасни одговори.

Кон каузата која го обиколи светот, се приклучија голем број познати личности од речиси сите сфери, вклучувајќи го Марк Цукерберг, Бил Гејтс, Леонардо ди Каприо, Џорџ Буш, Доналд Трамп, Фелипе Маса, Чарли Шин, Мет Дејмон и редица други ѕвезди.Видете следно

Швајцарија повеќе не ги сака лицата со бугарски пасоши

Дали Швајцарецот ќе го следи британскиот пример и ќе и сврти грб на ЕУ, прашува …