Лондон со амбиции за глобален центар на криптовалутите


Џорџ Озборн, гувернер на Централната банка на Велика Британија, им наложил на неговите подредени да направат анализа, која ќе трага по сите бенефиции и закани од дигиталните валути, кои во моментов не се регулирани во никој случај, пренесе британскиот Telegraph.

Се очекува истражувањето да биде подготвено во есен. Таа ќе го нагласи потенцијалот на криптовалутите и нивната улога во бизнисот и општеството во контекст на целокупниот финансиски систем.

Анализата е дел од намерите на Лондон да се претвори во глобален центар за финансиски технологии, пишува уште Telegraph.


Видете следно

Доставен обвинителен акт против 11 лица во предметот „Шпански скали“

По сеопфатна истражна постапка што Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција …