Фото: http://qazaqtimes.com/

Макрон: Историската одлука за Украина е силен сигнал до Русија


Францускиот претседател Емануел Макрон ја поздрави одлуката за тоа што на Украина ѝ се даде кандидатски статус за членство во Европската Унија.

– Ова е историска одлука со што се испраќа силен сигнал до Русија во сегашниот геополитички контекст, истакна Макрон.


Европски и украински лидери синоќа со ентузијазам ја дочекаа одлуката. бд/сд/

Париз, 24 јуни 2022 (МИА)Видете следно

Цената на нафтата надмина 116 долари за барел

Цените на нафтата денеска пораснаа на трета последователна трговска сесија поради неизвесностите поврзани со глобалното …