Мексико наметнa 8 % данок на брзата храна


Властите во Мексико одобрија даночна реформа, која ќе воведе нови даноци на синџирите за брза храна, прeнесува BBC.

Промените на претседателот Енрико, Пена Нието предвидуваат и укинување на порезите за најбогатите луѓе во земјата. Дополнителните приходи за буџетот ќе одат за подобрување на инфраструктурата и социјалната стабилност.

Мексико неодамна ги надмина САД како земја во која има најмногу луѓе со прекумерна тежина. Според податоци на ОН 32,8 % од Мексиканците се премногу полни, меѓу кои 5 милиони деца.

“Дебелината го отежнува учењето и работата на луѓето, а со тоа и економската конкурентност”, изјави министерот за здравство на Мексико, Мерседес Хуан.

Новите даночни закони предвидуваат плаќање на т.н. “фаст фуд” во износ од 8 %, што е повисоко од предложените првично 5 отсто. Предвидено е и данок за слатките и газираните пијалаци.

Даноците за луѓето со приходи над 750 000 пезоси годишно пак ќе достигне 35%. Целта е во мексиканската државна каса да влезат дополнителни приходи од 2,7 % до крајот на 2018 година.


Видете следно

Средба на премиерот Спасовски со новиот амбасадор на БИХ, Јаќимовиќ: Заеднички определби за нови унапредувања на соработката меѓу двете држави и во регионот и за европска иднина

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, се сретна со Драган Јаќимовиќ, новоименуваниот …