Милијардери – пред и сега


Списанието Forbes почнува со рангирањето на најбогатите луѓе во светот во 1987 година. Во првиот рејтинг бројот на милијардери е 140. Само пет години подоцна бројката се зголемува двојно и достигнува 288, а во 2010 година луѓето со состојба над 1 милијарда долари надминува 1.000 лица.

Во март од Forbes публикуваа и најново рангирање, според кое повеќе од 2/3 од милијардери го стекнале богатството сами, а бројката им е 1645.

Границата од 1 трилиони долари е надмината во 2001 година. Рекорден број пати (17) е ко-основачот на Microsoft Бил Гејтс. Тој е на врвот и во последните две години, откако пред тоа ја испушта лидерската позиција во 2010, 2011 и 2012 година на Мексиканец Карлос Слим и инвеститорот Ворен Бафет (2008 година).

Шесткратниот победник во најпознатиот рејтинг во светот е Јапонецот Јошиака Цуцуми (1987-1990 година и 1993-1994 година), а неговиот сонародник Тајкичиро Мори е најбогатиот човек во светот за 1991 и 1992 година).

Еве и уште неколку љубопитни факти од рангирањето на милијардерите од последните 27 години:

-Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони влезе во рангирањето во 1988 година;

– Карлос Слим дебитираше на листата со 1,7 милијарди долари во 1991 година;

– Поранешниот градоначалник на Њујорк Мајкл Блумберг се приклучува на најбогатите една година подоцна;

– Првите четворица руски милијардери се од 1997 година;

– Во 2004 година Google се најде на берзата во САД, а Лери Пејџ и Сергеј Брин веќе се милијардери;

– Четири години подоцна таму веќе е и ко-основачот на Facebook Марк Зукерберг.


Видете следно

Бентли отпушта до илјада работници

Лондон, 5 јуни 2020 (МИА) – Британскиот производител на луксузни автомобили „Бентли”, кој е во …