Монсанто ќе плати 2 милијарди долари оштета


Судот во американската сојузна држава Калифорнија пресуди, компанијата “Монсанто”, која е во сопственост на концернот “Баер”, да плати два милијарди долари отштета за нанесени штети на брачна двојка, која тврди дека препарат на компанијата е причина за нивната болест од рак, Објави АФП.

Одлуката е најнова во серијата судски постапки на Монсанто. Компанијата инсистира на тоа дека производот е базиран на глифосат и не е поврзан со болеста рак.

Правниот тим на семејниот пар ја опиша пресудата како “историска”, изјавувајќи дека таа изнесува вкупно 2,055 милиони долари.


Видете следно

МАКПЕТРОЛ АД ЦЕЛОСНО ГИ ОТСТАПИ КАПАЦИТЕТИТЕ НА ХОТЕЛОТ „МАКПЕТРОЛ“ ВО МАВРОВО ЗА ДРЖАВЕН КАРАНТИН

Соочени со овој голем предизвик за зачувување на здравјето на нашите граѓани од пандемијата со …