Извор фото: РФМ

Мукаетов ја доби довербата – ќе биде претседател на РФМ до 2025 година!


Македонската ракометна федерација (РФМ) по завршување на настапот на Светското првенство (СП) во Египет ќе го организира изборното собрание за избор на претседател.

Живко Мукаетов, кој е актуелен претседател на РФМ, пак ќе се кандидира, а веќе добив поддршка и со документ потпишан од сите клубови, тие застанаа зад сегашниот претседател.

Во ваква ситуација кога сите клубови изразија поддршка изборот во недела (31.01.2021) ќе биде само формален и Мукаетов ќе биде реизбран. Според правилата еден клуб не може да даде поддршка на двајца кандидати. Така Мукаетов ќе биде прв човек на РФМ најмалку до 2025 година.


Видете следно

Шахпаска: Наскоро започнува изградба на нова детска градинка во Јосифово, инвестираме во раниот детски развој

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска на денешната посета на Општина Валандово, заедно …