Муцунски: Нашето опозициско дејствување нема да биде само реактивно


Тимчо Муцунски, пратеник во Собранието во своето гостување во емисијата „Топ тема” зборуваше за протестите кои ВМРО-ДПМНЕ ги организира како резултат на незадоволството од оваа власт.

-Процесот е еден демократски модел кој што го користеле опозициски партии во Македонија низ политичката историја, го користат и ширум светот. Тоа е еден различен модалитет на изразување на незадоволството за состојбите во општеството од што е дејствувањето во Собранието и јас велам дека едното со другото можат да бидат комплементарни. Сметам дека бојкотот е најлошото решение кое може да го има во Парламентарна демократија бидејќи вие доколку сакате да ги подобрите и смените состојбите и да нудите демократски отпор тоа треба да го направите во рамките на системот, истакна Муцунски.


Тој во своето гостување укажа дека со овие протести ќе се создаде дополнителна свест кај власта дека некои работи не одат во соодветна насока, но во таа смисла тука ќе бидеме и во Собранието.

-Нашето опозициско дејствување нема да биде само реактивно односно да чекаме предлог закони кои ќе доаѓаат од владата па потоа ние да нудиме. Ние ќе нудиме и предлог законски решенија и тоа ќе биде интересно за нашите граѓани да следат како многу законски решенија кои ќе бидат понудени пред парламентот и ќе ги подобруваат состојбите”, додаде Муцунски.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНE

_________________________________________________________________________________________

Овие текстови се објавуваат во интегрална и оригинална форма и не е одговорна за нивната содржина, ниту за евентуалните правописни недоследности или печатни грешки


Видете следно

МТСП: Законот за стечајци стапи на сила, стечајците што ги исполнуваат условите во рок од 30 дена да се пријават во Агенцијата за вработување

Законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна сопственост на …