Најбогатиот Арап инвестира 300 милиони долари во Twitter


Саудискиот принц Алуалид бин Талат, кој е најголем индивидуален акционер во Citigroup Inc., и неговата компанија Kingdom Holding Co. инвестирале 300 милиони долари во купување на “стратешки удел” во микроблогот Twitter Inc, информира Bloomberg.

“Инвестицијата е резултат на неколкомесечни преговори”, се вели во соопштението на Kingdom Holding до берзата на Саудиска Арабија. Компанијата не соопштува повеќе детали околу инвестицијата.

Принцот Алуалид поседува акции во General Motors Co., News Corp. и Apple Inc. Принцот, кој е внук на кралот на Саудиска Арабија, Абдула, беше прогласен за најбогатиот Арап годинава од списание Arabian Business. Неговите средства се проценуваат на 21,3 милијарди долари.

Kingdom Holding што е 95% во сопственост на принцот, ја гради највисоката кула во светот во Џеда со цена од 1.23 милијарди долари.

Twitter ги подобрува своите услуги за да привлече повеќе корисници и да го направи вашиот сајт попривлечен за рекламни. Twitter ќе генерира 139.5 милиони долари од реклами оваа година, според EMarketer Inc.

Компанијата ја намали прогнозата во споредба со очекуваните 150 милиони долари во септември, бидејќи се забави со ставање на некои нови услуги.


Видете следно

Втор ден расправа за Националната стратегија за спречување на корупцијата

Втор ден пратениците во Собранието расправаат по Националната стратегија за спречување на корупцијата и судирот …