Најдоброто место за живеење во светот


Втора година по ред Виена е најдобриот град за живот во светот. Австриската престолнина уште еднаш предводи на рангирањето на Economist Intelligence Unit. Рангирани се 140 градови низ целиот свет според различни фактори како што се политичка и социјална стабилност, криминал, образование, пристап до здравствена заштита, инфраструктура, транспортна мрежа.

Најлошиот град за живеење е главниот град на Сирија – Дамаск.

Еве неколку од 10-те најдобри градови за живеење:

1. Виена
2. Мелбурн
3. Сиднеј
4. Осака, Јапонија
5. Калгари, Канада
6. Ванкувер, Канада
7. Токио
8. Торонто
9. Копенхаген
10. Аделаид, Австралија


Видете следно

Помпео ги пофали Гугл, Фејсбук и Твитер поради Хонгконг

Американскиот државен секретар Мајк Помпео ги пофали денеска Гугл, Фејсбук и Твитер бидејќи одбиле да …