Најголемата модна онлајн продавница за која веројатно никогаш не сте ни чуле


Која е најголемата страница за купување облека за која можеби не сте ни чуле?! Станува збор за кинеската онлајн продавница Шејн, која веќе сериозно навлегува на територијата на етаблирани конкуренти и имиња во индустријата како што се Зара и Х & М.

Според Еуромонитор, врз основа на продажба на сопствени брендови, Шеин веќе е горд освојувач на короната како најголемата целосно онлајн модна компанија во светот.


Шејн е основана во 2008 година и оттогаш имаше една цел – да ја освои генерацијата на социјални мрежи – „Генерација З“. И, компанијата добро се снаоѓа во ова, користејќи инфлуенсери на „Инстаграм“ и „ТикТок“ и кодови за попусти за да привлече помлади купувачи на сè пополнетиот моден пазар.

Продавницата нуди ефтини и стилски модели и поставува стотици нови дизајни во својата апликација секоја недела, пишува Ројтерс. Според неодамнешното истражување на цените на Сосиете женерал, цената на фустанот во Шејн е околу половина од оној на моделот Зара.

„Можете да заштедите пари, што е важно кога купувате облека, бидејќи модата се менува толку брзо“, рече Ребека Рондон, 23-годишна студентка во Валенсија, Шпанија, чија страница на Инстаграм споредува десетици различни облеки на Шин и Зара.

Новата пандемија на коронавируси ја зголеми продажбата преку Интернет на трговците на мало, давајќи им можност на сите онлајн играчи (како Шин, британски Асос и германски Заландо) предност пред Зара и Х & М, кои имаат големи мрежи на физички страници во стотици градови низ светот.

Во септември, апликацијата Shein регистрираше 10,3 милиони преземања ширум светот од App Store и Google Play, според Сензор кула. За споредба – за истиот период, мобилната апликација на H & M достигна околу 2,5 милиони, а Зара пријави 2 милиони преземања, односно 4 и 5 пати помалку од кинескиот конкурент.


Видете следно

Тиго Фајнанс и Електрометал пионери со уникатно партнерство – над 60.000 МКД за над 60.000 производи

Отсега услугите на Тиго достапни во 3 маркети на Електрометал во Скопје Во рамките на …