Не е Фејсбук, ниту Твитер: Оваа социјална мрежа е нов лидер во растот на цените на акциите за 2020 година!


Фејсбук, Твитер и Снапчат денес ја привлекуваат скоро целата врева во светот на инвестициите во социјалните медиуми. Но, ниту една од платформите не е лидер во растот на цените на акциите во 2020 година, пишува Си-Ен-Ен.

Излезе дека Pinterest е далеку супериорен во однос на социјалните мрежи наведени погоре. Акциите на Pinterest се зголемија скоро 125% оваа година, лесно надминувајќи го растот на Facebook за повеќе од 25% и порастот на Twitter и Snapchat од 40% и 60%, соодветно.

Некои аналитичари сметаат дека страницата за споделување фотографии има уште поголем ефект, благодарение на новиот изглед на Apple. Неодамнешното издание на Apple за iOS 14 вклучува големо ажурирање што го олеснува прилагодувањето на домашните екрани на iPhone. Како резултат на тоа, се појави трендот Pinterest да руши рекорди во App Store во последните неколку недели.

Новата опција на Pinterest Story Pins, која им овозможува на корисниците да објавуваат комбинација на фотографии, видеа, аудио и текст, може да и помогне на компанијата да привлече повеќе корисници, додаде Канг – особено корисниците на Generation Z кои се собраа на Snapchat. Инстаграм, сопственост на Фејсбук, а од неодамна и ТикТок.

Финансиските податоци покажуваат дека компанијата изгубила пари во последните два квартала откако остварила профит во четвртиот квартал од 2019 година. Сепак, постои надеж дека Pinterest конечно може да се преврти.

Аналитичарите во моментов предвидуваат дека „Пинтерест“ ќе објави мал профит за 2020 година и дека профитот ќе се зголеми во следната 2021 година. 20 од 28-те аналитичари кои го следат Pinterest ја зголемија цената на нивните акции откако компанијата објави резултати од вториот квартал на крајот на јули.


Видете следно

Рокот за поднесување на ДДВ 04 продолжен до 29 јануари

Од УЈП ги известуваат даночните обврзници и сметководителите дека рокот за поднесување на образецот ДДВ-04 …