Неколку десетици рудари заробени во руски рудник по пожар


Четириесет и пет рудари се останати заробени под земја по пожар во рудникот за јаглен во руската област Кемерово во Сибир, соопшти денеска регионалниот истражен комитет.

„Во тек е операцијата на евакуација на рударите од рудникот ‘Листвијажнаја’ и досега на површина се извадени 70 рудари”, соопшти Комитетот.


„Според прелиминарните податоци, голем број работници се затруени од чад, а во моментов се утврдува и бројот на жртвите во инцидентот”, се наведува во соопштението на Комитетот.

Руските медиуми, цитирајќи официјален претставник на рудникот, јавија дека засега не е позната судбината на 75 рудари. сд/


Москва, 25 ноември 2021 (МИА)


Видете следно

СЗО: Лицата заразени со сојот Омикрон обично имаат поблага форма на болеста

Техничката раководителка на Светска здравствена организација за Ковид-19, Марија Ван Керкова изјави дека според првичните …