Неколку забрани на Google за очилата


Google објави специјални услови за користење на High-Tech очила-Google Glass Explorer Edition, пренесе ИТАР-ТАСС.

Во соопштението на корпорацијата се наведува дека има забрана за препродажба на уредот. Ако договорот биде нарушен, уредот ќе биде исклучен без никакви компензации за собственикот. Корисниците уредот не можат да го препродаваат, и да го позајмуваат на други лица без специјална дозвола на Google, се наведува во документот.

Аналитичарите од Силиконската долина ги окарактеризираа барањата како прилично чудни. На 15 април компанијата соопшти дека ќе биде продадена првата серија од 2000 уреди.

Првите приматели ќе бидат победниците во специјално отворен конкурс, во кој учествуваат 8.000 луѓе. Тие ќе добијат тест верзија на очилата за кои ќе треба да платат по 1.500 долари.

Компанијата исто така усвоила наредби од неопределен број на компјутерски програмери, забележуваат агенциите. Преку “очилата за додадена реалност” корисниците можат гледаат видеа, да користат преведувач, да испраќаат пораки и да одржуваат видео конференцискии разговори.
Компјутерскиот екран во “очилата на иднината” е малку над очите, за да не го одвлекува корисникот од основното внимание. Чашите имаат 5-мегапикселна камера, Bluetooth системи и Wi-Fi и меморија со 12 гигабајти. Уредот е компатибилен со сите видови на Smartphones.

Google се надева дека ќе може да ги намали цените, додека производот дојде на масовен пазар следната година, наведува Асошиејтед прес.


Видете следно

Збогум на градините: ЕУ и Хрватска ги забрануваат автохтоните и стари сорти на семе

Од земјоделците и одгледувачите на зеленчук ќе се бара да користат стандардизирани и униформни семиња, …