epa07079615 A handout photo made available by the US National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) on 08 October 2018 shows a Geo-Color satellite image of hurricane Michael approaching the US coast. Michael was upgraded on 08 October from a tropical storm to a category 1 Hurricane and is expected to continue to strengthen. EPA-EFE/NOAA / HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Невремето “Бери” се претвори во ураган


Американскиот центар за урагани предупреди денеска дека ураганот “Бери” достигна максимална брзина на ветерот од 120 километри на час,

Повеќе од 50.000 луѓе во американската држава Луизијана останаа без електрична енергија во тропската бура, а американскиот претседател Доналд Трамп прогласи вонредна состојба во текот на невремето.

“Бери” се приближува до Њу Орлеанс, чии жители веќе се соочија со поплави во изминатите денови.

Овој град, кој беше силно погоден од ураганот Катрина во 2005 година, се подготвува за силниот дожд, а локалните жители дополнително ги обезбедуваат своите домови и ги собираат потребните резерви за наредните денови. .


Видете следно

Денеска се одржа годишната Конференција – „Зајакнување на заедниците: нов моментум за децентрализацијата“

Денеска се одржа годишната Конференција на децентрализацијата и локалната власт – „Зајакнување на заедниците: нов …