Nokia влегува на пазарот на фаблети?


На интернет просторот кружат гласини дека Nokia планира да пушти 6-инчен фаблет, со оперативен систем Windows, кој во моментов го носи името Bandit.

Фаблет е вид на смартфон со големина на екран помеѓу 5.0 и 6.9 инчи, и ја комбинира функционалноста на smartphone и таблет, а ја елиминира потребата од користење на двата одделни уреди.

Очекувањата се тој да се појави како Nokia Lumia 1520. Иако од компанијата сеуште не ја потврдиле оваа информација, постојат слики на интернет, за кои се претпоставува дека се токму на новиот модел, според cnet.com.

Процесорот најверојатно ќе биде quad-Qualcomm Snapdragon, а екранот ќе има резолуција 1080 р. Се очекува тој да е лесен и тенок со 20-мегапикселна задна камера.

Со овој потег, финската компанија најверојатно ќе влезе на пазарот на фаблети, а прогнозите се дека моделот може да биде претставен кон крајот на септември.


Видете следно

Угостителите тврдат дека го почитуваат протоколот, инспекторите „начекале” жива музика – почнува изрекувањето казни

Отворивме по пропис, растојание метар и пол од маса, со дезинфекциски средства, без задржување на …